W sobotę, 28 stycznia 2017 r. doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodził Pan Julian Bagrowski z Wolina. W przeddzień Jubileuszu, burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z sekretarzem Gminy Romanem Pawłowskim  odwiedzili dostojnego Jubilata.

Pan Julian przyjął gości w towarzystwie córki Aliny z mężem Bolesławem, wnuczki Sylwii i prawnuków Oliviera i Szymona. Eugeniusz Jasiewicz składając gratulacje dostojnemu Jubilatowi wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie, ciasteczkach i urodzinowym torcie Jubilat wspominał swoje doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

 Julian Bagrowski urodził się 28 stycznia 1927 r. w miejscowości Skępe w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie lipnowskim. Okres przedwojenny spędził w domu rodzinnym wspólnie z pięciorgiem rodzeństwa: czterema braćmi – Edwardem, Janem, Stanisławem i Kazimierzem oraz siostrą Marysią. Z rodzeństwa Jubilata żyją jeszcze dwie osoby: brat Stanisław mieszkający w Bielsku Białej  i siostra Marysia mieszkająca w Świnoujściu. Po zakończeniu II wojny światowej starszy brat Jubilata Edward został wcielony do wojska i podczas szkolenia na poligonie został ranny. Po zwolnieniu z wojska jako osadnik wojskowy przyjechał do Dargobądza. Ojciec Pana Juliana, który był piłsudczykiem, ukrywając się przed aresztowaniem w 1947 roku przyjechał do syna na ziemię wolińską do Dargobądza. W 1948 roku Pan Julian z poślubioną w 1947 roku żoną Celiną przyjechał do rodziców i brata do Dargobądza i pozostał na stałe. Wraz z ojcem pracował przy utrzymaniu dróg a później nadzorował most pontonowy na Dziwnie w Wolinie. Żona Jubilata pracowała w przedszkolu w Wolinie. W 1950 roku Pan Julian przeprowadził się do Wolina i podjął pracę w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, gdzie przepracował 16 lat. Następnie 27 lat był zawodowym strażakiem, początkowo w Międzyzdrojach a następnie pływał na statku pożarniczym „Strażak” w portowej straży pożarnej w Świnoujściu.

Pan Julian Bagrowiski wspólnie ze zmarłą w 2012 r. żoną Celiną wychowali dwoje dzieci –  córkę Alinę mieszkającą w Wolinie i syna Ryszarda mieszkającego w Pyrzycach. Dochował się czworo wnucząt, ośmioro prawnucząt i jednego praprawnuka. Drogiemu Jubilatowi życzymy co najmniej 150 lat!

UM w Wolinie