3

W środę, 12 października doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodziła Pani Wacława Czesława Skryplonek z Mokrzycy Małej. Z tej okazji burmistrz Wolina – Eugeniusz Jasiewicz wraz z sekretarzem Gminy Romanem Pawłowskim i sołtysem Mokrzycy Małej Andrzejem Wróblewskim odwiedzili Jubilatkę.

Pani Wacława przyjęła gości w towarzystwie mieszkających w Nowogardzie: synowej Marii, wnuka Krzysztofa Skryplonka (znanego nie tylko w Polsce kulturystę – m.in. wicemistrza Europy z 2015 r.) z żoną Weroniką i dziećmi Leną i Patrykiem oraz sąsiadek Danuty Kubackiej i Zofii Zbożnik a także opiekunki z Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolinie Beaty Stolz. Eugeniusz Jasiewicz składając w imieniu własnym, władz samorządowych i mieszkańców Gminy gratulacje Pani Wacławie wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha, do życzeń w imieniu mieszkańców sołectwa przyłączył się sołtys Andrzej Wróblewski. Przy kawie i urodzinowym torcie  dostojna Jubilatka wspominała swoje doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

Pani Wacława Czesława Skryplonek urodziła się 12 października 1926 roku w miejscowości Niedźwiada Duża w powiecie opolskim w województwie lubelskim, gdzie wychowywała się wraz z czworgiem starszego rodzeństwa – nieżyjących już dwóch sióstr i dwóch braci. Rodzice Jubilatki prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne. Matka Pani Wacławy zmarła bardzo wcześnie i wychowywał ją ojciec i starsze rodzeństwo.

Okres II wojny światowej spędziła wraz z ojcem w rodzinnym domu. Starsze rodzeństwo zostało wywiezione przez Niemców na roboty przymusowe do III Rzeszy. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie rodzeństwa z robót przymusowych, w 1947 roku przyjechali całą rodziną na ziemie zachodnie i osiedlili się w Mokrzycy Małej. Przez kilka lat pracowała w Państwowym Gospodarstwie Rolnym, gdzie poznała Władysława Skryplonka, z którym w 1948 roku w Wolinie wzięła ślub. Później przez 20 lat – do przejścia na emeryturę pracowała w sklepie w Mokrzycy Małej.

Pani Wacława Czesława Skryplonek wspólnie ze zmarłym w 1989 roku mężem Władysławem wychowali troje nieżyjących już synów. Dochowała się dwoje wnucząt i dwoje prawnucząt. Drogiej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!

UM w Wolinie