W piątek 17 listopada 2017 r. doniosły jubileusz 90. urodzin obchodziła Pani Marianna Osmałek z Sierosławia. Z tej okazji w dzień jubileuszu burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz wraz z Agnieszką Pawełczyk – podinspektorem ds. promocji odwiedzili Jubilatkę.

Pani Marianna przyjęła gości w towarzystwie rodziny: córki Aliny z mężem, syna Leszka z żoną, z którymi pani Marianna mieszka oraz synową. Wśród zaproszonych gości była również pani sołtys Wioleta Mitura. Pan Burmistrz Eugeniusz Jasiewicz wraz z Agnieszką Pawełczyk składając gratulacje dostojnej Jubilatce wręczyli kwiaty i drobny upominek oraz życzyli wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie w miłej i wzruszającej atmosferze Pani Marianna wspominała swoje doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

Pani Marianna urodziła się 17 listopada 1927 r. w Gostyninie. Rodzice Konstancja i Stanisław prowadzili gospodarstwo rolne 12 ha. Pani Marianna miała 3 rodzeństwa siostrę Irenę i dwóch braci Jana i Tadeusza. Ze swoim mężem Władysławem poznała się w 1945 r. w Gostyninie, męża w 1944 r. wzięto do niewoli. W styczniu 1946 r. pobrali się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kozicach jako pierwsza para w nowym roku, później wzięli ślub kościelny w parafii w Solcu. Po ślubie zamieszkali wspólnie z bratem i jego żoną i podjęli wspólną decyzję o wyjeździe z Gostynina. Podróżowali wiele godzin ponieważ jak wspomina pani Marianna pociąg ciągle się zatrzymywał. Po długiej i ciężkiej podróży dotarli do Recławia skąd łodziami zostali przetransportowani do Wolina, ponieważ był bardzo wysoki stan wody. W Wolinie spędzili noc i po zarejestrowaniu udali się dalej w poszukiwaniu znajomych i gospodarstwa nadającego się do zasiedlenia. Mąż Pani Marianny, Władysław kochał ziemię i dlatego osiedlili się w Sierosławiu na gospodarstwie. Od 2000 r. Pani Marianna jest wdową i mieszka z synem Leszkiem i jego żoną, którzy opiekują się Jubilatką.

Pani Marianna wraz z mężem wychowali czwórkę dzieci córki Alinę i Danutę oraz synów Henryka i Leszka. Pani Marianna ma 8 wnuków, 13 prawnuków i 2 praprawnuków. Szanownej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!

Agnieszka Pawełczyk