Uruchomiony i sprawny mechanizm zegarowy wraca z pracowni zegarów mechanicznych w Szczecinie. Pan Czesław Złotnik tchnął życie w niemiecki sprzęt i już niebawem będziemy mogli usłyszeć efekty prac! Mechanizm umożliwi wybijanie godzin i kwadransów na oryginalnych XIX-wiecznych gongach.

– Postanowiłem, że mechanizm zegarowy z wieży katedralnej trzeba przynajmniej wyremontować. Nie myślałem nawet o tym, że będzie sprawny, ale że zostanie dla potomnych. Okazało się, że jest znawca zegarów mechanicznych w Szczecinie, który podjął się uruchomienia zegara. Co więcej, postanowił on spróbować dostosować mechanizm do obecnej elektroniki. Spróbujemy połączyć współczesność z przeszłością – mówił w rozmowie z naszą redakcją proboszcz Dariusz Żarkowski.

Obecny mechanizm ma możliwość wybijania godzin, kwadransów i półgodzinnych okresów na oryginalnych XIX-wiecznych gongach umieszczonych na wieży katedralnej. To nie jedyny element, który przybędzie na wieży. Został już wykonany 260 – kilogramowy dzwon o imieniu Maria, który w setną rocznicę objawień fatimskich ma zostać powieszony na wieży.