1030

W piątek, 12 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu, blisko 100 marynarzy elewów złożyło uroczysta przysięgę wojskową. W obecności przełożonych, rodzin oraz przyjaciół uroczyście złożyli oni zobowiązanie wobec państwa i narodu.

1036

Przysięga wojskowa żołnierzy, którzy w jednostkach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ukończyli szkolenie podstawowe w świnoujskim Porcie Wojennym ma miejsce już drugi raz. W obecności dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódców jednostek wojskowych flotylli, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, rodzin oraz zaproszonych gości przysięgę wojskową złożyło 99 nowych żołnierzy.

1039

Ukończyli oni szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu oraz 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie. Wyróżniający się podczas szkolenia żołnierze nagrodzeni zostali złożeniem przysięgi na sztandar i pismami gratulacyjnymi. Wybrany spośród nich przedstawiciel wygłosił przemówienie, w którym w imieniu przysięgających wyraził dumę z możliwości pełnienia służby w szeregach Wojska Polskiego.

1040

Po zakończeniu uroczystości, goście świnoujskiego Portu Wojennego mieli możliwość obejrzeć okręty oraz sprzęt wojskowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie zabrakło również prawdziwej, marynarskiej grochówki.

1042

Przysięga wojskowa jest momentem, w którym kandydaci stają się żołnierzami – jednak złożenie przysięgi nie kończy szkolenia. Przygotowanie kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zakończy się w kwietniu. Dopiero potem jego uczestnicy będą mogli starać się o kontakty na pełnienie służby w NSR.

1043