Od dziś (24 kwietnia) do czwartku, 4 maja w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie w godzinach od 10 do 18 można bezpłatnie i bez wcześniejszego umówienia zobaczyć oryginalną Konstytucję 3 maja. Dokument będzie można oglądać także podczas długiego majowego weekendu.

Dokument, wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, który po raz pierwszy zawitał do Szczecina, można oglądać od poniedziałku 24 kwietnia do 4 maja, w godz. 10.00-18.00, w Sali Rycerskiej ZUW. Ekspozycji konstytucji towarzyszy okolicznościowa wystawa. Ustawa uchwalona w 1791 roku regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

– To jeden z najważniejszych polskich dokumentów – ocenia wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski – Konstytucja na Pomorze Zachodnie przyjechała po raz pierwszy w historii i mam nadzieję, że będzie nie lada atrakcją dla wszystkich zainteresowanych historią Polski i nie tylko.

Ekspozycji  towarzyszy wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie – można dowiedzieć się z niej, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie.