fot. Czesław Złotnik

To kolejny z elementów mających na celu przywrócenie dawnej świetności katedry w Kamieniu Pomorskim. Jak mówi stojący na czele kamieńskiego dekanatu proboszcz Dariusz Żarkowski, w szczecińskiej pracowni Pana Czesława Złotnika udało się uruchomić mechanizm zegarowy znajdujący się do tej pory na wieży katedry. Do wakacji będzie on wybijał godziny i kwadranse na oryginalnych XIX-wiecznych gongach.

Postanowiłem, że mechanizm zegarowy z wieży katedralnej trzeba przynajmniej wyremontować. Nie myślałem nawet o tym, że będzie sprawny, ale że zostanie dla potomnych. Okazało się, że jest znawca zegarów mechanicznych w Szczecinie, który podjął się uruchomienia zegara. Co więcej, postanowił on spróbować dostosować mechanizm do obecnej elektroniki. Spróbujemy połączyć współczesność z przeszłością – mówi proboszcz Dariusz Żarkowski.

Obecny mechanizm ma możliwość wybijania godzin, kwadransów i półgodzinnych okresów na oryginalnych XIX-wiecznych gongach umieszczonych na wieży katedralnej.

To wszystko ma służyć odtworzeniu dzwonów i gongów. Przywróceniu ich brzmienia. Pan Czesław Złotnik, bo on podjął się tego zadania pokazał jak ten mechanizm funkcjonuje. Obecnie trzeba go będzie rozebrać, przewieźć na wieżę, tam poskładać, dołożyć drewniane konstrukcje i może na wakacje będziemy mogli to wszystko usłyszeć – mówi nie kryjąc radości proboszcz Dariusz Żarkowski.

W dalszym ciągu trwa zbiórka środków na nowy 260 – kilogramowy dzwon o imieniu Maria, który miałby zawisnąć na wieży w setną rocznicę objawień fatimskich. Do tej pory udało się zebrać 11 tys. złotych z wymaganych blisko 30 tys. Każda osoba indywidualna, która złoży wystarczająco wysoką ofiarę zostanie zapisana na dzwonie jako ofiarodawca. Ofiary są zbierane od wszystkich osób, które będą chciały upamiętnić jubileusz fatimski. Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć udział w tej akcji proszone są o kontakt z proboszczem Dariuszem Żarkowskim.