DSC01841

Jedna osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla została dziś (16.11) zabrana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Do zdarzenia doszło około godz. 19 w Dargoszewie (gm. Golczewo).

Na miejsce skierowano także strażaków, którzy sprawdzali stężenie tlenku węgla w mieszkaniu. Po przewietrzeniu pomieszczeń, strażacy zalecili, aby nie używać pieca do czasu przeprowadzenia ekspertyzy przez kominiarza.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób. Statystyki podają, że jest ich zdecydowanie więcej niż w wyniku zatrucia lekami. Najczęstszym źródłem zatruć tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja gazowa, nieszczelne piece i przewody kominowe.

dome1

Tlenek węgla, zwany inaczej czadem, to bezbarwny, bezzapachowy gaz, bardzo silnie toksyczny. Do organizmu dostaje się przez drogi oddechowe, a potem w płucach, wchodząc w reakcję z hemoglobiną, tworzy tzw. karboksyhemoglobinę. W tym momencie stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu, powodując niedotlenienie tkanek. Przy dużym stężeniu w ciągu kilku minut może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka. Około 20 minut ekspozycji tlenku węgla na ludzki organizm wystarczy, by doprowadzić do zgonu.