Hallowen

W niedzielę wieczorem oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek wpływali na metę uczestnicy regat Sputnik Cup. W regatach wystartowało 29 jachtów podzielonych na 4 grupy: KWR, ORC CLUB, OPEN>8,8m oraz OPEN<8,5m. Miejsca w poszczególnych grupach pokazują załączone tabele. Nie obyło się bez wypadków, co w regatach morskich jest normalne. W czasie etapu do Nexo jeden z jachtów zgubił płetwę sterową i konieczna była interwencja duńskiego SAR-u. Jacht został bezpiecznie zaholowany do portu Ronne.

See you

Nikt z załogi nie ucierpiał. W piątek gospodarze: Port Nexo i firma Bornpol ugościli uczestników regat kolacją. Z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe panujące na wyspie Boroh0lm w sobotę 12 września (wiatr 19m/s) oraz zmęczenie załóg po wyczerpującym, nocnym, pierwszym etapie regat, nie odbył się drugi wyścig z Nexo wokół wyspy Christianso do Nexo. Nikt z uczestników jednak się nie nudził. Można było za darmo zwiedzić motylarnię w Nexo. Wolny dzień był też doskonałą okazją do zwiedzania wyspy. Wieczorem na żeglarzy zorganizowane został grill party. W etap powrotny do Kamienia Pomorskiego jachty wystartowały w niedzielę o 7.00. I tu nie obyło się bez wypadku.

SUMO

Płetwę sterową zgubił drugi jacht. Na pomoc ruszył jacht POLUS z kapitanem Lechem Łuckim poświęcając swoją pozycję w wyścigu. Uszkodzony jacht został bezpiecznie zaholowany do Kamienia Pomorskiego. Nikt z załogi nie ucierpiał. Załoga Polusa została przez organizatora uhonorowana nagrodą Fair Play a Marina Kamień Pomorski ufundowała dla Polusa darmowy postój siebie do końca 2016 roku. Regaty były też pierwszym poważnym sprawdzianem dla młodych żeglarzy z Sekcji Morskiej Jacht Klubu Kamień Pomorski, którzy startowali pod okiem Dacja Kijowskiego na klubowym jachcie SUMÓ. Regaty Sputnik Cup to jedyne regaty morskie organizowane w Polsce z zawinięciem do duńskiego portu. Są zaliczane do Pucharu Sezonu ZOZŻ i Pucharu Bałtyku Południowego. Organizatorami regat był: Jacht Klub Kamień Pomorski, Marina Kamień Pomorski, Port Nexo i firma Bornpol. Sponsorami regat są: Code Zero i Motylarnia w Nexo. Partnerem regat jest Gmina Kamień Pomorski.

Tekst: Marek Świderski
Zdjęcia: Jacek Baryła