W minioną środę kolejne 50 osób z UTW w Kamieniu Pomorskim uczestniczyło w zajęciach na ZUT w Szczecinie w ramach  projektu  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wspieranie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”. Przewodnim tematem  było oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym, recykling i segregacja odpadów oraz „wytwarzanie” energii przy za  pomocą energorowerów. Zajęcia były bardzo interesujące i do tego przydatne na co dzień, a część praktyczna odbyła się w Ostoji w Ośrodku Szkoleniowo-Badawczym ZUT. Otrzymaliśmy wiele ciekawych i zaskakujących informacji z zakresu zmniejszania zużycia energii we własnych domach.

Dokładnie już wiemy jak należy segregować poszczególne odpady ( ogólnie w naszym społeczeństwie wiedza w tym temacie jest mała). Produkowaliśmy energię elektryczną jadąc na stacjonarnych energorowerach na potrzeby tłoczenia sokowirówką soku z jabłek, który mogliśmy skosztować oraz malowaliśmy wzory na eko torbach, które dostaliśmy w prezencie aby nie używać  foliowych torebek   zaśmiecających  kulę ziemską.

Na koniec zajęć w parku Ośrodka  przygotowano dla nas pieczenie kiełbasek, których konsumpcja odbyła sie  na eko talerzach. Zużyte talerze zamiast w koszu wylądowały w pobliskim stawie jako pasza dla żyjących w nim czerwonych żółwi i ryb. To był bardzo dobrze i pożytecznie spędzony piękny majowy dzień.

UTW Kamień Pomorski