W zeszłym tygodniu odbyły się kolejne dwa koncerty 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Tradycyjnie w piątkowy wieczór zabytkowa katedra po raz piąty podczas tej edycji kamieńskiego muzycznego lata wypełniła się muzyką klasyczną. Koncert rozpoczęła cześć organowa w wykonaniu niemieckiego wirtuoza Albrechta Kocha, który jest kantorem i organistą XVIII-wiecznych organów Silbermanna w katedrze we Freibergu w Saksonii. Artysta koncertuje w Europie i w Australii. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Lipsku oraz członkiem Senatu Kultury Saksonii. W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu Albrecht Koch zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Böhma i Felixa Mendelssohn-Bartholdy’ego wzbudzając aplauz zgromadzonej w katedrze publiczności.

W części kameralnej wystąpił krakowski kwartet „Barock Tune”. Zespół tworzą  muzycy związani z Akademią Muzyczną w Krakowie: pierwszy trębacz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Benedykt Matusik, trębacz Filharmonii Krakowskiej Stanisław Majerski, adiunkt w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji krakowskiej akademii perkusista Tomasz Sobaniec i organista w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny Łukasz Mikołaj Mateja. Podczas piątkowego koncertu muzyka kameralna nie rozbrzmiewała, jak ma to na ogół miejsce, z transeptu katedry, a z chóru, skąd rozchodziła się gra na trąbce i kotłach z towarzyszeniem organów. Krakowscy artyści wykonali utwory mistrzów doby baroku takich jak: Bach, Joseph Bodin de Boismortier, Georg Philipp Telemann, Henry Purcell, Marc Antoine Charpentier, Giuseppe Aldrovandini, Jeremiah Clarke, Pavel Josef Vejvanovský, Georg Friedrich Händel i Jean-Philippe Rameau za co słuchacze nagrodzili ich gromkimi brawami.

Drugi z ubiegłotygodniowych festiwalowych koncertów, jako dodatkowy, odbył się w sobotę. Był to koncert galowy uczestników XVI Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Dawnej, organizowanych przez jej niestrudzonego propagatora i nauczyciela muzyki Adama Denekę. Podczas koncertu młodzi muzycy m.in. z Inowrocławia, Woli Rasztowskiej, Drezdenka, Bierzwnika i Świeradowa-Zdroju zaprezentowali utwory muzyczne, od średniowiecza po barok, oklaskiwani przez festiwalową publiczność.

Kolejny koncert kamieńskiego festiwalu odbędzie się już w ten piątek. Będzie miał charakter szczególny jako dedykowany setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za kontuarem organów zasiądzie dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin, który 14 czerwca świętował złoty jubileusz swego debiutu przed kamieńską publicznością. W części kameralnej zaś usłyszymy Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego oraz solistkę – skrzypaczkę Katarzynę Dudę.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej