fot Organizator (11)

Ekspresja koloru, tożsamość koloru, autobiografia koloru, struktura i tonacja koloru, to zagadnienia jakimi zajmuje się Jan Michał Szewczyk – artysta malarz ze Szczecina.   Na zaproszenie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golczewie artysta na spotkaniu ze słuchaczami UTW omówił zagadnienia koloru  na bazie doświadczeń wyniesionych ze swoich podróży do Australii.

Pan Jan, po kilkukrotnym pobycie na tym, egzotycznym kontynencie zetknął się z innym podejściem do kwestii koloru. Tam jest inny kolor nieba, inny kolor roślinności, inna zieleń buszu i czerwień ziemi. Został tam odurzony czernią nocy tropikalnej, zmieniającej się zieleni eukaliptusów, różnorodnością tamtejszego   środowiska z kangurami, misiami koala itp.. Wrażenia te zarejestrował na obrazach i totemach, które były tłem opowiadania o przeżyciach i emocjach jakie towarzyszyły mu podczas wypraw do Australii.

Pan Jan Michał Szewczyk od 2007 roku zajmuje się indywidualnym projektem Socjo-Art , który nawiązuje do „Rzeźby społecznej” Josepha Beuysa.   Zaproponowane „Totemy Koloru” jako formy przestrzenne są różne w zależności od miejsca w jakim powstają. Artysta pozwala uczestnikom akcji do współtworzenia dzieła, poprzez wybór kolorów z zaproponowanej palety. Tak też stało się w Golczewie kiedy Pan Jan został zaproszony   do naszego miasteczka, aby w 2010 roku uczestniczyć w obchodach XX –lecie nadania praw miejskich miejscowości Golczewo, a także dla upamiętnienia 10 –letniego pobytu artystów na plenerach malarskich w Golczewie, poprzez wykonanie stałego elementu plastycznego jakim jest Totem Koloru .   Jak podkreśla artysta, Totem Golczewa składa się z dwóch części wklinowanych w siebie, ma ekspresyjną fakturę, wyglądem nawiązuje do motywu żagli lub fali. Jest jednym z największych i najbardziej okazałych (5,30 m.) totemów zainstalowanych przez Pana Jana.  Usytuowany w pięknej przestrzeni na tle jeziora w otoczeniu szkoły oraz, można powiedzieć, w sąsiedztwie ważnych instytucji, choć na uboczu – to jednak w centrum Golczewa. Przy okazji wyboru miejsca dla totemu, zaproponował koncepcję zagospodarowania terenu dla wspomnianej przestrzeni, którą  przekazał burmistrzowi Golczewa.

Ta forma przestrzenna pokryta jest płaszczyznami kolorów. Kolory – w ramach projektu Socjo –Art dokonali mieszkańcy w dniu 26.06.2010 r. podczas obchodów „Dni Golczewa”. Wówczas w akcji wzięło udział 238 osób. Najwięcej procentowo uzyskał kolor niebieski, następnie róż i czerwień, jasna czerwień, jasna zieleń, żółty, fiolet, zieleń, ciemna zieleń, jasny ugier, popiel, krem. Jak nam proponuje Jan Michał Szewczyk z kolorem możemy się identyfikować, ponieważ istniejemy w kolorze a kolor istnieje w nas. Wybór przez nas określonego koloru pozwala poznać na ile jesteśmy podobni, popularni czy wyjątkowi. Niewątpliwie akcja wyborów kolorów dla Totemu Golczewa pokazała swoistą tożsamość i wrażliwość estetyczną uczestników. W dniu 09. 10. 2010 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie totemu, podziwialiśmy w pełnej okazałości niezwykłą formą przestrzenną, z poczuciem współtworzenia dzieła, z poczuciem cząstki własnego JA.   Dziś po pięciu latach wspominamy to co powstało przy naszym udziale z nadzieję na zrealizowanie zaproponowanej koncepcji zagospodarowania otoczenia totemu. Po spotkaniu artysta obejrzał dzieło, aby dokonać inwentaryzacji i oceny stanu technicznego obiektu pod kątem potrzeby przeprowadzenia ewentualnych prac renowacyjnych.

Z Panem Janem jesteśmy umówieni na cykl spotkań podczas kursu z rysunku i malarstwa, gdzie słuchacze będą mieli okazję stworzyć kolekcję prac pt. „Ocalić od zapomnienia”. Zapraszamy do twórczych działań.

Opracowanie – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie