DCIM100MEDIADJI_0008.JPG

Pogoda czasem zaskakuje drogowców, ale Słowian i wikingów nigdy. Pomimo przelotnych opadów, coroczna, wspaniała impreza odbyła się z wielką pompą. Hasło „Chrzest Wolina”, było nawiązaniem do okrągłej rocznicy chrztu Polski, którą żyła w tym roku cała Polska. W nawiązaniu do czasów wczesnego średniowiecza, okresu przełomu religii odbywały się liczne pokazy i inscenizacje. Do Wolina przybyło niemal 2500 uczestników z wielu krajów świata: Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Rosja, Niemcy, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Anglia, Irlandia, Islandia, Włochy, Austria, USA, Kanada, a nawet Chile i Nowa Zelandia. No i oczywiście Polska. W sumie 27 krajów.

W barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach rekonstruktorzy prezentowali różne kultury sprzed 1000 lat: słowiańską, skandynawską, bałtyjską, madziarską, a do tego jeszcze Ruś Kijowską i Bizancjum. Wielokulturowość i wymiana handlowa dawnego Wolina, pokazana w „ogromnej pigułce”.

Festiwal odwiedziło ponad 27.000 turystów, którzy mogli podziwiać zarówno wielkie bitwy, w których wzięło udział 650 wojów, wyścigi rekonstrukcji łodzi historycznych, występy grup muzyki dawnej, gry, konkursy itd. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wykłady, na których swą wiedze prezentowali znamienici historycy z polskich i zagranicznych uniwersytetów oraz rekonstruktorzy z długoletnim doświadczeniem w archeologii eksperymentalnej. Tegoroczny festiwal cieszył się również ogromnym zainteresowaniem mediów: National Geographic TV, „Podróże”, PAP, TVP3, Ether, Morus Medienpool i wiele innych. Stacje telewizyjne z USA, Niemiec, Estonii, Norwegii, Francji, Rosji i Polski, do tego portale internetowe, stacje radiowe i prasa międzynarodowa. Akredytacji medialnych wydanych zostało ponad 60.

Patronat honorowy nad imprezą: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, Wydział Nauk Historycznych oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Fundacja Patrimonium Europae. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i odwiedzającym, zapraszając jednocześnie na XXIII Festiwal Słowian i Wikingów w 2017.

Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów