Kamieński Amfiteatr w dniach 30-31 lipca gościł 370 artystów z województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W przeglądzie konkursowym wystąpiły 33 zespoły i 6 solistów. Jury pod przewodnictwem: prof. dr hab. Bogdana Matławskiego kulturoznawcy, etnologa, etnomuzykologa. Profesora Uniwersytetu Szczecińskiego wykładowcy w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Humanistycznym , w skład którego weszli również prof. dr hab. Mirosława Regina Kozłowska -kulturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego, mgr Beata Urbanowicz-ekspert śpiewu chóralnego, mgr Kazimierz Miler – etnomuzykolog przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Zespołów Folklorystycznych, oraz Donat Linkowski dziennikarz Radia Zachód.

DSC05217

Jury po przesłuchaniu wszystkich zespołów i solistów postanowiło przyznać:
W kategorii „zespoły śpiewacze” a’cappella :
II miejsce dla Zespołu „Wichowianki” – z Wichowa
I miejsce dla Zespołu „Rutka” z Goleniowa

W kategorii „zespoły śpiewacze” z instrumentem akustycznym :
III miejsce dla Zespołu „Swojacy” – z Mirosławca
oraz dla Zespołu „Stawnianki” – ze Stawna
II miejsce dla Zespołu „Słoneczko” – z Niemicy
oraz dla Zespołu „16-TY Południk” – z Chłop
I miejsce dla Zespołu „Kalina” – z Kobylanki

W kategorii „zespoły śpiewacze” z instrumentem elektronicznym :
III miejsce dla Zespołu „Relax” – z Kamienia Pomorskiego
oraz dla Zespołu „Kargowiacy” – z Kargowej
II miejsce dla Zespołu „Cantores” – z Witnicy

DSC05229

W kategorii „zespoły śpiewacze” z towarzyszeniem kapel :
III miejsce dla Zespołu „Diabaz” – z Drawska Pomorskiego
II miejsce dla Zespołu „Wierzbniczanki” – z Bytomia Odrzańskiego
I miejsce dla Zespołu „Drzewiczanie” – z Kostrzyna nad Odrą

W kategorii „kapele instrumentalno – śpiewacze” :
III miejsce dla – „Kapeli Rycha – z Nowogardu
II miejsce dla Kapeli „Swaty” – z Będzina oraz kapeli Kapeli „Pyrzyczanie” – z Pyrzyc

W kategorii „zespoły taneczne” :
Wyróżnienie – za poszukiwanie nowej formuły i stylizacji kostiumów
dla Zespołu Tańca Ludowego „Diabaz” – z Drawska Pomorskiego

DSC05234

W kategorii Soliści :
II miejsce dla Ryszarda Jana Zagórskiego – z Nowogardu
I miejsce dla Anny Dorosińskiej – z Goleniowa

Statuetkę za teksty o prawdzie życia przyznano: Pani Danucie Pławińskiej oraz Pani Annie Dorosińskiej Wyróżnienie za teksty o prawdzie życia przyznano: Panu Kazimierzowi Dulatowi oraz Panu Czesławowi Borkowskiemu. Grand Prix Festiwalu- odlaną w brązie statuetkę mikołajka nadmorskiego i nagrodę Burmistrza Kamienia Pomorskiego Stanisława Kuryłły zdobył – Zespół „Bukowina” – ze Zdroiska.

DSC05238

Po zakończeniu przeglądu odbyła się biesiada ludowa z udziałem uczestników Festiwalu, mieszkańców i turystów. W drugim dniu Festiwalu tradycyjnie zespoły uczestniczyły we mszy świętej w kamieńskiej Katedrze. Po mszy św. ulicami miasta ruszył barwny korowód, który swoją metę miał w Amfiteatrze gdzie rozdano nagrody i wyróżnienia. Zespoły nagrodzone i wyróżnione wystąpiły w koncercie laureatów, który oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. Z okazji XX edycji Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna został wydany znaczek pocztowy, który na pewno zainteresuje filatelistów.

DSC05243

Kamieński Dom Kultury dziękuje wszystkim sponsorom i współorganizatorom Festiwalu. Festiwal został sfinansowany ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Kamień Pomorski, Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kamieniu Pomorskim, Kamieńskiego Domu Kultury.

Dziękujemy Współorganizatorom Festiwalu: Ryby Zubowicz, Polskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Pistacchio Ice and Coffee, Stolarni Pankbud, Piekarni Ciastkarni Żelek. Dziękujemy Powiatowej Komendzie Policji w Kamieniu Pomorskim za zabezpieczenie przemarszu zespołów. Szczególne podziękowania kierujemy do prowadzącej Festiwal Lidii Dziobak i akustyków: Dariusza Gołdyna i Sebastiana Wodzińskiego. Był z nami jak zawsze niezawodny Pan Stanisław Salanek, któremu dziękujemy za pomoc w organizacji Festiwalu. Wiele zespołów uczestniczących w Festiwalu zadeklarowało udział w przyszłorocznym XXI Festiwalu.

DSC05244