guzik

Ziemia Kamieńska wraz ze swoją historią nie przestaje zdumiewać. Grupa eksploatacyjno-poszukiwawcza działająca przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej, nieustannie stara dowiedzieć i przybliżyć nam artefakty kryjące się pod kilkunastocentymetrowa warstwą gruntu.

Nie tak dawno o odkryciu skarbu z epoki brązu w pobliżu Kamienia Pomorskiego mówiły media ogólnopolskie. Sporym echem odbiło się przekazanie kamiennego toporka kultury ceramiki sznurkowej. Jak mówią członkowie grupy, utwierdza nas to w przekonaniu, że w ziemi czeka jeszcze wiele do odkrycia dla przyszłych pokoleń.

Również i tym razem podczas jednej z wielu „wypraw” po relikty przeszłości udało na się natrafić na bardzo ciekawe okazy. Ostatnio na terenie powiatu kamieńskiego poszukiwacze znaleźli guziki z munduru huzarów pruskich, których historia powstania sięga roku aż 1808 roku i zakończyły swą działalność u schyłku I wojny światowej.

guziki

Kontekst jak i również inne znaleziska jakich dokonaliśmy nie opodal owych guzików, pozwalają nam przypuszczać, że należały one do jednego z wielu weteranów wcześniejszych wojem powołanych do obrony III rzeszy u schyłku II wojny światowej. W sytuacji bez wyjścia gdy rosyjskie oddziały błyskawicznie zdobywały tereny Prus wschodnich, sam Adolf Hitler ogłosił mobilizację wszystkich zdolnych do obrony ojczyzny, m.in. weteranów. Były to z natury elitarne oddziały pruskie, rodzaj ich umundurowania był w pewnym stopniu inspiracją do powstania mundurów oddziałów SSmówi Damian Stefański z grupy eksploatacyjno-poszukiwawczej.

Jest to pierwsze taki odkrycie na terenie naszego powiatu co świadczy o randze jak i również rzadkości, stacjonowania ww. oddziałów militarnych. Ranga oddziałów husarzy była na tyle istotna, że można w ich kręgach spotkać takie osobistości jak m.in. Wiktorie Luize Adelajda Matylda Charlotta Pruska –  księżniczkę Prus, księżną Hanoweru i Brunszwiku.

luiza

Ciekawość rośnie w marę jedzenia. Mamy nadzieję a raczej jesteśmy pewni, że każde kolejne odkrycie, mniejszej bądź większej rangi da nam poszukiwaczom kolejne powody do zagłębiania tajemnic naszej małej ojczyzny. Za pewne pojawi się jeszcze wiele podobnych informacji o odkryciach jakie dokonaliśmy co pozwoli nam cieszyć cię naszą niepohamowaną chęcią odkrywaniadodaje Stefański.

źródło:
Sekcja eksploatacyjno-poszukiwacza
przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Kamieńskiej