DSCF8433

W sobotę (16.05) w okolicach Wysokiej Kamieńskiej, MHZK wraz ze Szczecińską Grupą Archeologii Militarnej „Pomorze”  przeprowadziło poszukiwania oraz wydobycie niewielkich pozostałości niemieckiego samolotu Messerschmitt Bf 109. Głównym celem prac jest ustalenie numeru maszyny i przyporządkowanie go do jednej z kilku straconych przez Luftwaffe w tym rejonie w marcu 1945 roku.

DSCF8429

Aby odnaleźć  jak najwięcej części samolotu teren przeszukano przy użyciu sprzętu elektronicznego, a ziemie wydobytą z leja,  który siedemdziesiąt lat temu utworzył wbijający się w ziemie kadłub, przesiano na sitach.

DSCF8446

Miejsce, w którym rozbił się samolot było od kilkudziesięciu lat przekopywane przez okoliczną ludność celem pozyskania pamiątek i  złomu.  W związku z tym MHZK zwraca się z prośba do osób, które posiadają fragmenty maszyny o przekazanie ich na rzecz muzeum, lub umożliwienie wykonania dokumentacji fotograficznej. Znalezione fragmenty  maszyny po konserwacji trafią na wystawę poświęconą drugiej wojnie światowej w kamieńskim muzeum.

źródło:
Bartosz Suleja / Pomorze1945