Muzyka towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów ludzkości. Ewoluowała ona od prostych rytmów w tańcach plemiennych poprzez muzykę poważną i ludową aż do współczesnych i rozrywkowych gatunków muzycznych, będąca jakże przydatnym środkiem dla uspokojenia duszy. Zresztą słynne powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje” kryje z pewnością głębszą prawdę. Ci bowiem, co relaksują się słuchając muzyki, doznają katharsis, a więc wyzwolenia od cierpienia, odreagowania stłumionych uczuć, skrępowanych myśli. Ta swoista „poezja dźwięków” odpręża człowieka i koi jego emocje i uczucia.

Muzyka poważna jest królową gatunków muzycznych, to kwintesencja piękna, harmonii i elegancji, przez co jest przykładem wysokiej klasy w muzyce, a także ma bogatą tradycję. Dowodzą to wspaniałe i słynne utwory muzyczne m.in. Antonio Vivaldi, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Fryderyka Chopina, Siergieja Prokofiewa, Richarda Wagnera, Edvarda Hagerupa Griega, Siergieja Rachmaninowa, Mieczysława Karłowicza, że wspomnieliśmy tylko o tych największych.

W dniu 27.11.2017r. wychowankowie Warsztatu Terapii Zajęciowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego działających przy PSONI Koło w Kamieniu Pomorskim pojechali do Filharmonii w Szczecinie na spektakl pt. „Góra-dół – być jak Karłowicz”, aby obcować z genialną twórczością tego polskiego kompozytora, dyrygenta i – co zaskakujące – miłośnika Tatr – Mieczysława Karłowicza. Skupieni i w ciszy słuchali oni jego poematów symfonicznych. Co ciekawe, spotkali po raz pierwszy i oczywiście z zainteresowaniem słuchali także nowe poematy symfoniczne, inspirowane utworami utalentowanego taternika i skomponowane przez orkiestrę specjalnie na potrzeby tego spektaklu. Ponadto odczuwali oni pięć emocji bohaterów, a więc kolejno Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Wobec tego najpierw doświadczali piękne uczucia, a później mężnie stawiali przed groźnymi dla nas emocjami po to, aby na koniec zniszczyć je w sobie. Oczywiście te pięć emocji odzwierciedlała przede wszystkim muzyka. Mieli do czynienia z przesyconymi utworami Karłowicza, jak i skomponowanymi przez orkiestrę. Co więcej, mieli szansę na utożsamianie z utalentowanym twórcą i przeżywali jego najskrytsze emocje i uczucia. Po tym spektaklu nasi wychowankowie wrócili z Filharmonii z interesującymi wrażeniami, doświadczeniami i wiedzą dotyczącą muzyki poważnej. Wychowankowie lubią i interesują się tym gatunkiem muzycznym, który jest najwspanialszym pośród licznych gatunków muzycznych.

PSONI Kamień Pomorski