IMG_9336

21 września 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbył się finisaż wystawy Brygidy Imielskiej oraz wieczór wspomnień o Międzyzdrojach.

Na początku spotkania Brygida Imielska opowiedziała o swojej wystawie pt. „Nuda nie musi być nudna” oraz pasji jaką jest fotografowanie. Swoją przygodę z robieniem zdjęć zaczęła w dzieciństwie, kiedy to „podkradała” tacie aparat fotograficzny. Obecnie ma swój sprzęt, z którym się praktycznie nie rozstaje, ponieważ zawsze jest coś ciekawego do uwiecznienia. Na wystawie, która potrwa do końca września, można podziwiać m.in. piękno przyrody Wyspy Wolin.

IMG_9294

Dalszą część spotkania poprowadzili Monika Jakubowska, starszy bibliotekarz oraz Tomasz Rychłowski. Podczas pokazu slajdów opowiedzieli o historii Międzyzdrojów. W czasie projekcji mogliśmy zobaczyć jak zmieniała się nasza miejscowość na przestrzeni ponad 100 lat. Było to pierwsze spotkanie z planowanego cyklu „Wspomnień o Międzyzdrojach”, na którym poruszono temat dworca kolejowego, muszli koncertowej, plaży oraz molo. Obecni na spotkaniu mieszkańcy oraz turyści chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami. Opowiadali jak zapamiętali Międzyzdroje z dzieciństwa, o zmieniającej się architekturze oraz przygodach, m. in. skokach z mola do morza czy jeździe na gapę parowozem przy stacji kolejowej. Wspominano także występy w muszli koncertowej, kosze plażowe, zniszczenia po sztormach, drewnianego Neptuna oraz wieloryba na promenadzie, przy których każdy miał zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Rychłowskiemu za pomoc w organizacji wieczoru i udostępnienie prywatnych zbiorów, Franzowi Lischce – pomysłodawcy spotkania oraz wszystkim osobom, które podzieliły się z nami prywatnymi zdjęciami.

Osoby zainteresowane historią naszego miasta zapraszamy do zapoznania się z dostępnym w bibliotece księgozbiorem, m.in. Kronikami Międzyzdrojów autorstwa Państwa Chmielowskich oraz innymi publikacjami. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w listopadzie, na którym będziemy rozmawiać o wschodniej części miasta.

Bibliotekarze