art-granica-1024x512

W odpowiedzi na napływ dziesiątek tysięcy uchodźców, Niemcy przywróciły kontrole graniczne. Na razie dotyczy to tylko granicy z Austrią. Jednak jeśli fala emigrantów zacznie napływać do Niemiec przez inne państwa, wówczas kontrole zostaną przywrócone na granicy z Czechami i Polską.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière (CDU) uzasadniał w niedzielę powody przywrócenia kontroli granicznej. Ma to za zadanie ograniczyć ilość imigrantów napływających do Niemiec. Komisja Europejska nie ma zastrzeżeń do tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w Niemczech.

Tydzień temu, rząd federalny Niemiec, w związku z dramatyczną sytuacją na Węgrzech, zadecydował w porozumieniu z rządem w Austrii, o umożliwieniu uchodźcom przedostanie się bez formalności do Niemiec. Od tego czasu imigracja gwałtownie wzrosła.

W poniedziałek jest zaplanowane specjalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów UE. W Brukseli zapadną decyzje o podziale 120 000 uchodźców. Projekt proporcjonalnego podzielenia azylantów wzbudza wiele kontrowersje między krajami, w tym także w Polsce.

swinoujskie.info