DSC05373

100 tys. złotych deficytu, przy ograniczonych wydatkach ma wynosić deficyt Dom Wczasów Dziecięcych w Międzyzdrojach w 2016 roku. W ubiegłym roku do funkcjonowania DWDz musiano dołożyć 130 tys. zł. – Na sesję którą planujemy otrzymacie Państwo wszystkie szczegółowe dane. Nie jesteśmy w stanie utrzymywać Domu Wczasów Dziecięcych, więc rozważamy jego likwidację – poinformował radnych podczas jednej z komisji starosta Józef Malec.

Według danych starostwa Dom Wczasów ziecięcych nie przynosi dochodów. Oprócz tego urzędnicy otrzymali nakaz z Państwowej Straży Pożarnej wykonania zewnętrznych schodów przeciwpożarowych. Wszystko ze względu na przepisy, które mówią jasno, że tego typu obiekty muszą mieć dwa wyjścia ewakuacyjne. – Mamy przedłużony termin realizacji do końca 2015 roku. Zarząd rozważa, żeby postawić na sesji wniosek rozwiązania Domu Wczasów Dziecięcych dlatego w przyszłym roku nie zaplanowaliśmy na to środków. Kosztowałoby to nas ponad 100 tys. zł a takich pieniędzy nie mamy – tłumaczył wicestarosta Waldemar Dubrawski.

Nie wiadomo co dalej miałoby znajdować się w obiekcie. Samorządowcy rozważają dzierżawę lub jego sprzedaż. Za drugą opcją przemawia położenie nieruchomości oraz okalająca go działka. Zarówno w 2015 jak i 2016 roku głównym dochodem Domu Wczasów były turnusy subwencjonowane. Te jednak nie wystarczają, aby w całości pokryć koszty bieżącego utrzymania.

Żeby placówka przyciągała turystów musiałaby przejść kapitalny remont, Dziś ludzie szukają wygód i dodatków. Tam dalej panuje PRL-owski czas. Trzeba włożyć bardzo duże pieniądze żeby to zmodernizować. Utrzymywanie tego domu to nie jest to nasze zadanie własne, nie stać nas na to. Mamy wiele innych wydatków, którymi moglibyśmy zasilić budżet z tego tytułu. Musimy rozpocząć debatę właśnie teraz – argumentował starosta.