Kolejny cykl warsztatów fotograficznych inspirowanych poszczególnymi porami roku, który odbył się we wrześniu br. w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zaowocował niezwykłą sesją. W obiektywach najmłodszych mieszkańców powiatu kamieńskiego można podziwiać przyrodę WPN oraz okolic CWM Grodno, a efekty ich pracy przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Warsztaty realizuje Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W warsztatach fotograficznych, odbywających się cyklicznie, zgodnie z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima, udział bierze 25-osobowa grupa młodzieży z powiatu kamieńskiego, w wieku od 10 do 14 roku życia. Celem zajęć, które są połączeniem nauki przyrody z umiejętnościami obserwowania otaczającego środowiska, jest uwiecznienie najbardziej atrakcyjnych okolic CWM Grodno i Wolińskiego Parku Narodowego, a także występujących tu gatunków ptaków czy zwierząt.

Edycja jesienna obejmowała część teoretyczną, w której młodzież poznała m.in. zagadnienia techniczne związane z fotografowaniem, budowę i funkcje aparatu, najczęstsze błędy przy robieniu zdjęć, a także znanych fotografów i ich słynne prace. Po takiej dawce inspiracji uczestnicy warsztatów wybrali się w okolice CWM Grodno, aby wykonać zdjęcia z użyciem lustra i przy zastosowaniu różnych parametrów aparatu, zarówno w słońcu, jak i cieniu oraz stworzyć portret lub autoporter. Aby wykonać zadanie, młodzież otrzymała jednorazowe aparaty analogowe. Posłużą im one również do przygotowania pracy domowej — serii zdjęć, którą zaprezentują podczas grudniowych, ostatnich zajęć w ramach projektu, zwieńczonych wystawą w CWM Grodno.

Warsztaty fotograficzne w CWM Grodno to cykl zajęć prowadzonych przez znanych i cenionych fotografów, w ramach których uczestnicy poznają praktyczne zagadnienia dotyczące technik fotografii przyrody, samodzielnie zbudują aparat, będą pracować ze światłem podczas zajęć terenowych oraz nauczą się uwieczniania otaczającego ich środowiska naturalnego. Projekt, który potrwa do końca 2017 roku, zakończy się wystawą zdjęć z najlepszymi pracami młodych artystów.

źródło:
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie