DSC07688

Ponad 340 tys. zł za zakup mebli, 80 tys. zł za repliki armat i strojów historycznych oraz 49 tys. zł za cztery firmy promocyjno-reklamowe, które łącznie na portalu Youtube wyświetlono 266 razy to tylko kilka z ciekawszych pozycji jakie można odnaleźć wśród wydatków gminy Wolin w ostatnich latach.

Gmina Wolin boryka się z finansowymi trudnościami. Podczas jednej z ostatnich sesji radni wyrazili zgodę burmistrzowi na emisję 16 mln złotych obligacji. Środki te mają zostać m.in. przeznaczone na spełnienie przez gminę ustawowo nałożonych wskaźników spłaty zaciąganych przez lata zobowiązań. W trakcie sesji, na której zapadała decyzja o zaciągnięciu obligacji Eugeniusz Jasiewicz dumnie podkreślał chwaląc się sposobem wydawania środków publicznych – Nie tylko ja, ale każdy z radnych powinien być dumny, że tyle zainwestowaliśmy pieniędzy w te 51 wiosek i miasto.

Postanowiliśmy przyjrzeć się na co tak naprawdę wydają pieniądze wolińscy urzędnicy i poprosić o rejestr umów cywilnoprawnych zawieranych tylko w 2014 i 2015 roku. To o czym czytacie Państwo w broszurach i specjalnie przygotowywanych zestawieniach to jedno, prawdziwe ciekawostki kryją udostępnione naszej redakcji rejestry. Pokazują one jasno z jaką łatwością i nonszalancją wydatkowano środki pochodzące z dofinansowań zewnętrznych oraz od wolińskich podatników.

Wolin imprezami stoi

155 tys. zł za zorganizowanie „Dni Wolina Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego”, 153 tys. zł na „towarzyszący XX edycji Festiwalu Słowian i Wikingów projekt artystyczny Wolin Folk. Fest czy 250 tys. zł na realizację programu historycznego XX Festiwalu Słowian i Wikingów to wydatki na imprezy przeznaczone przez woliński samorząd tylko w 2014 roku.

fot-Paweł-Ukraiński-5

Choć jak podkreślamy cześć środków pochodzi z dofinansowań zewnętrznych to ponad 500 tys. zł wydane tylko w 2014 roku, w którym Eugeniusz Jasiewicz ubiegał się o reelekcję mówi sporo o szacunku do gospodarowania publicznymi środkami.

Ubiegły 2015 rok był pod tym względem nieco bardziej „oszczędny” gdyż w wykazie nadesłanym przez burmistrza odnajdujemy realizację programu historycznego XXI Festiwali Słowian i Wikingów za 250 tys. zł oraz występ Marcina Dańca i Jerzego Kryszaka – który kosztował łącznie 30 tys. zł.

Meble konikiem burmistrza?

Kolejne ciekawe pozycje, które odnajdujemy w nadesłanym przez Eugeniusza Jasiewicza rejestrze umów dotyczą zakupu mebli. Okazuje się, że gminie Wolin nie szczędzi się na to środków. Do historii przeszły już słynny remont i umeblowanie sekretariatu i gabinetu burmistrza, który według naszych informacji pochłonął bagatela ponad 60 tys. zł! Warto przypomnieć, że 2013 roku za 160 tys. zł zakupiono meble i wyposażenie do Międzynarodowego Centrum Kultury, znajdującego się w XVI w. Dworku.

big_18_210724588751f37f9f504a11

Równie szczodrze przeznaczano środki na umeblowanie nowej mariny zarządzanej przez Edwarda Arysa. Na meble hotelowe i restauracyjne w tym budynku przeznaczono 77 tys. zł a sam montaż karniszy kosztował 1,5 tys. zł. Nie szczędzono też środków na estetykę obiektu. W budynku wykonano dwa malowidła naścienne w technice akrylowej za 8 tys. zl. Z przesłanego wykazu wynika, że nowe meble do do świetlicy w Kołczewie kosztowały 45 tys. zł.

14

Środki na zakup replik armat z XVII wieku za 55 tys. zł oraz strojów historycznych za 27 tys. zł uzyskano również z dofinansowania zewnętrznego. Mimo to wiele o zasadności zakupów prowadzonych przez woliński samorząd.

Bizantyjska promocja gminy

Z nadesłanego wykazu umów cywilnoprawnych wynika, że w gminie nie szczędzi się także pieniędzy na promocję. Np. opracowanie i wykonanie broszury promującej walory przyrodnicze i krajobrazowe Gminy Wolin kosztowało wolińskich podatników 31 tys. zł. Zlecone 10 listopada 2014 roku czyli kilka dni przed wyborami samorządowymi wykonanie oraz dostawa materiałów promocyjnych przez Agencję Reklamową „Butterfly” ze Szczecina pochłonęło 109 tys. zł.

Wolin filmy

Najciekawsza pozycja to jednak produkcja dofinansowanych filmów promocyjno-reklamowych przez poznańską firmę Cinevision Film Production. Koszt zrealizowania czterech filmików to bagatela 49 tys. zł! Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że filmy umieszczone na portalu Youtube od maja 2015 roku obejrzano łącznie… 266 razy. Dla porównania zrealizowana bezkosztowo dla gminy przez portal kamienskie.info Bitwa Wojów podczas XX Festiwalu Słowian i Wikingów zanotowała ponad 16 tys. odsłon.