Projekt autorstwa – „Motiw” Zespół Usług Projektowych i Inwestycyjnych

Wiemy jak będzie wyglądać nowa siedziba Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Po latach zapowiedzi, spółka zamierza zwolnić teren zajmowany obecnie przy zbiegu ulic Wolińskiej i Szczecińskiej i przenieść się do nowego, oszczędnego w eksploatacji budynku. Jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, terenem po PGK zainteresowani są właściciele galerii handlowych „Hosso”. 

Spółka przeniesie siedzibę do nowego obiektu, który wybuduje Mokrawicy. Budynek będzie ogrzewany w innowacyjnej technologii pomp ciepła wykorzystującej ciepło ze ścieków oraz hali dmuchaw. Pozwoli to także na koncentrację wielu działalności w jednym miejscu.

Dziś żeby dostosować do warunków wynikających z przepisów, na remonty musielibyśmy wydać około miliona złotych na część biurową oraz użytkową tj. garaże i inne obiekty. W związku z tym lepiej wybudować nowy, funkcjonalny a przede wszystkim energooszczędny obiekt, niż wydawać pieniądze na remonty, które będą utrzymywały starą infrastrukturę. Najważniejszym celem będzie zwolnienie działki przy ulicy Szczecińskiej o czym mówiło się od lat. To niekorzystne, aby ciężki sprzęt transportowy i baza funkcjonowała przy głównym wyjeździe na jedną z ulic – tłumaczy Adrian Guranowski.

Projekt autorstwa – „Motiw” Zespół Usług Projektowych i Inwestycyjnych

Nowy, parterowy biurowiec będzie posiadał pomieszczenia także dla ekip remontowych i eksploatacyjnych, centralę sterowania oczyszczalnią oraz innymi obiektami. W Mokrawicy powstanie nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), instalacja do przetwarzania osadów ściekowych i odpadów bio oraz baza magazynowo-transportową dla pojazdów. Przy cmentarzu ma zostać wybudowany nowy zakład usług pogrzebowych, a przy ulicy Dziwnowskiej punkt obsługi interesanta tzw. BOI, aby mieszkańcy mieli możliwość załatwiania spraw związanych z działalnością spółki.

W Kamieniu powstanie galeria handlowa?

Przeprowadzka PGK do Mokrawicy pozwoli na uwolnienie terenu, na którym obecnie znajduje się część biurowa oraz ciężki sprzęt spółki. Choć nie ogłoszono jeszcze przetargu, to jak udało nam się ustalić, działką zainteresowanych jest już kilka podmiotów. Jednym z nich jest spółka HB Investment mająca swoją siedzibę w Gryficach. Ormiańscy właściciele, prowadzą swoją działalność od wielu lat. Spółka HB Investment, jest właścicielem Galerii Hosso w Kołobrzegu, Koszalinie i Gryficach.

Ostatecznie o nowym właścicielu gruntu zdecyduje przetarg.