image0

Opakowania po jogurtach, butelki po sokach i napojach oraz inne nieczystości pochodzenia domowego podrzucał do cmentarnego śmietnika jeden przedsiębiorców, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego. Do tej pory tego typu proceder był bezkarny, kamieńskie PGK od jakiegoś czas ma już sposób na nieuczciwych mieszkańców.

Od dłuższego czasu obserwowaliśmy pojawianie się nietypowych odpadów w śmietnikach na Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim. Były to opakowania po artykułach spożywczych, kartony czy papier. Zdarzały się też odpady charakterystyczne dla działalności handlowej. Postanowiliśmy sprawdzić skąd się biorą takie śmieci i zainstalowaliśmy fotopułapkę. Jakież było nasze zaskoczenie, zobaczyliśmy na zdjęciach mężczyznę z kubłem na śmieci, który jakby gdyby nigdy nic wyrzucił je do pojemnika na cmentarzu. Zapewne Pan unika w ten sposób opłat, bo za zagospodarowanie odpadów zebranych z terenów publicznych płaci gmina – tłumaczy Adrian Guranowski, prezes kamieńskiego PGK.

PGK dysponuje obecnie kilkunastoma fotopułapkami. Urządzania rejestrują obraz – także w nocy i wysyłają zawiadomienia sms-em lub e-mailem do operatora. Jak zapowiada spółka urządzenia będą wykorzystywane na cmentarzu oraz w miejscach tzw. dzikich wysypisk odpadów.