fot Organizator (1)

III wiek nie musi oznaczać pasywności i wykluczenia. Seniorzy chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności, wystarczy że się one pojawiają w sposób zorganizowany. Takim przykładem jest udział w wykładzie: Po co plastik w medycynie?

fot Organizator (2)Na to pytanie odpowiedziała Joanna Rokicka, młody szczeciński naukowiec, podczas wykładu dla studentów golczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak się okazuje plastik może pomóc niemal we wszystkim – od poprawy urody po ratowanie życia.

fot Organizator (3)

– To, co znamy pod pojęciem plastiku, w chemii określa się mianem materiałów polimerowych – mówiła mgr. inż. Joanna Rokicka, doktorant z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

fot Organizator (4)

Plastiki znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. W bardzo wielu różnych jej dziedzinach. – Z polimerów tworzone są sztuczne organy – mówi mgr. inż. Joanna Rokicka. – To z tych właśnie materiałów powstają sztuczne piersi. Wbrew obiegowym opiniom są one nie tylko fanaberią celebrytek. To także szansa dla kobiet, które musiały przejść operację amputacji piersi.

fot Organizator (5)

– Materiały polimerowe są wykorzystywane także do produkcji strzykawek, stentów, probówek. Ponadto polimery są nieocenione w przypadku operacji ratujących ludzkie życie, bo przecież to właśnie z nich wykonywane są sztuczne serca – dodaje szczeciński naukowiec.

fot Organizator (6)

Jak podkreśla Joanna Rokicka, polimery to przyszłość medycyny. Jednym z najbardziej innowacyjnych pomysłów na ich wykorzystanie jest możliwość tworzenia z plastiku sztucznych organów za pomocą drukarki trójwymiarowej.

fot Organizator (7)

Jest to kolejny wykład Joanny Rokickiej, który spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Nie wiedziałyśmy, jak bardzo potrzebny w naszym życiu jest plastik, że może nawet ratować ludzkie życie! Do tej pory nie zdawałyśmy sobie sprawy, jak ważna jest wiedza, czy dany materiał jest odnawialny czy nie i jak wpływa na nasze życie.

fot Organizator (8)

Po tych wykładach wiemy, że należy sprawdzać oznaczenia na produktach i dlaczego należy stosować recykling – dzieliły się swoimi wrażeniami słuchacze. W planach jeszcze mamy wykłady z zakresu ogólnie pojętej chemii, biologii, ekologii, czy ochrony zdrowia. Liczymy, że ten przykład spędzania czasu wolnego zainspiruje osoby niezdecydowane do uczestnictwa w ofercie jaką proponuje Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golczewie.

fot Organizator (7)

Kolejny wykład z dziedziny kultury i sztuki odbędzie się w dniu 21.03.15r. o godz. 12.00 połączony z prezentacją i wystawą pt. „Ekspresja koloru na bazie wizyty w Australii”- mgr Jan Szewczyk – artysta malarz . (miejsce spotkania: Gokis) Serdecznie zapraszamy!

Janina Kołodzińska – Prezes SUTW w Golczewie