IMG_6644

W środę 27 maja 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem. Na warsztaty filmowe zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych i trzecich z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach.

Zbigniew Masternak jest pisarzem, scenarzystą filmowym, reportażystą i piłkarzem. Jego wielką pasją jest piłka nożna. Grał w OKS Opatów oraz w Koronie Kielce. Niestety, poważna kontuzja kolana przekreśliła jego sportowe plany. Spełnił jednak swoje dwa największe marzenia – strzelił bramkę Niemcom oraz wystąpił z polskim orłem na piersi. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej, a także Mistrzem Polski w piłce błotnej.

IMG_6669

Ujawniła się w nim ogromna pasja pisania, jednak wydawnictwa nie były zainteresowane jego twórczością. Postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wydać książkę własnym nakładem. Aby zyskać czytelników, zaczął sprzedawać egzemplarze na ulicy. Jednym z pierwszych czytelników był wydawca Zysku i S-ka, który po kilku dniach odezwał się do autora z propozycją współpracy. Obecnie książki Zbigniewa Masternaka są tłumaczone na język niemiecki, hiszpański, rosyjski, białoruski, ukraiński, macedoński, wietnamski i mongolski.

Autor przybliżył młodzieży tematykę swoich książek. „Nędzole” opowiadają o emigracji młodych ludzi w poszukiwaniu pracy. Krzysztof Zanussi zamierza sfilmować tę powieść. Autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo” również doczekał się swojej adaptacji filmowej. Jego reżyserem był Andrzej Barański, a światowa premiera filmu miała miejsce podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach.

IMG_6734

Zbigniew Masternak opowiedział o swojej drugiej życiowej pasji, o filmie. Przybliżył gimnazjalistom, jaka rzesza ludzi jest potrzebna, by powstał film. Okazuje się, że jest ponad 400 zawodów związanych z produkcją filmu. Najistotniejsi w tworzeniu ekranizacji są: reżyser, scenarzysta, producent, dźwiękowiec czy klapser. „Jest tylko 10 dobrych klapserów w Polsce! Bez dobrego klapsera na planie filmowych montaż filmu jest bardzo trudny i czasochłonny” – podkreślał Masternak.

Po części teoretycznej młodzież miała za zadanie napisać szkic scenariusza filmu, którego akcja rozgrywała się w Międzyzdrojach. Zwracał uwagę, by przy pracy nad scenariuszem „patrzeć obrazem”. Podczas czterdziestominutowej pracy nad tekstem, gimnazjaliści stworzyli niesamowicie ciekawe opowiadania, niekiedy z dreszczykiem. Były to historie kryminalne, obyczajowe, science fiction, romantyczne i dramatyczne. Każdy miał okazję zaprezentować swój tekst przed autorem. Trzy prace, które okazały się najciekawszymi pod względem literackim, zostały nagrodzone piątką z języka polskiego.

Na zakończenie Zbigniew Masternak udzielił kilku wskazówek, jak napisać dobry scenariusz i zachęcał młodzież do pisania oraz szlifowania swoich umiejętności.

źródło:
Bibliotekarze