DSC09454

Wszystko wskazuje na to, że kolejna sesja Rady Powiatu może przynieść o wiele ciekawsze i bardziej egzotyczne posunięcia, niż te z jakimi mieliśmy do czynienia dzień przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy to starosta Józef Malec wymienił koalicjantów na Polskie Stronnictwo Ludowe. Jak mówi się w kuluarach, tym razem to PSL może chcieć wymienić Józefa Malca, a pierwszym sygnałem może być zmiana przewodniczącej Rady Powiatu.

Kilka dni temu, do Biura Rady Powiatu wpłynęła rezygnacja z członkostwa w Komisji Rewizyjnej Ariela Juszczaka. Skąd taki ruch radnego? Oficjalnie w odpowiedzi na nasze zapytanie radny grzecznie ustępuje miejsca Komitetowi „Nasza Gmina – Nasz Powiat”, któremu to zawdzięcza swój mandat otrzymany po rezygnacji z funkcji radnego Wiesława Żelka. – Nie jestem jego członkiem (Klubu przyp. red.) i nie utożsamiam się z działaniami podejmowanymi przez radnych tego klubu, zrezygnowałem z prac w Komisji Rewizyjnej. Umożliwi to radnym klubu wprowadzenie do komisji swojego przedstawiciela. Niepisaną tradycją jest w powiecie kamieńskim, że członkami Komisji Rewizyjnej są przedstawiciele klubów z rady powiatu, a ja jestem radnym niezależnym – napisał nam Ariel Juszczak.

Radny pełen troski

Skąd w radnym tyle troski o klub „Nasza Gmina – Nasz Powiat”? Gdyby Ariel Juszczak faktycznie tak bardzo chciał uszanować „niepisane tradycje”, to powinien zrezygnować z mandatu radnego po „politycznym rozwodzie” ze środowiskiem Stanisława Kuryłły. Kilka miesięcy po wyborach radny Juszczak zamarzył, że zostanie asystentem Burmistrza Kamienia Pomorskiego i jego łącznikiem ze środowiskiem wiejskim. – Nie wiem skąd w jego głowie urodził się ten pomysł, nigdy o tym nie mówił. Wygląda na to, że Juszczak czekał na propozycję i liczył, że Kuryłło sam wyjdzie z inicjatywą i mu to zaproponuje. Tak się jednak nie stało bo burmistrz po prostu o tym nie wiedział. Wtedy radny, który do tej pory się z nim zgadzał odkrył, że jego drogi nie idą w tym samym kierunku co „porów” jak mówi się o środowisku ludzi z byłego Komitetu Nasza Gmina – Nasz Powiat. Można przypuszczać, że gdyby Kuryłło dał mu to stanowisko sprawy wyglądałyby dziś zupełnie inaczej ocenia jeden z naszych rozmówców.

Czy więc faktycznie brak przedstawiciela klubu Nasza Gmina – Nasz Powiat w Komisji Rewizyjnej spędzał radnemu Juszczakowi sen z powiek? Chyba nie jest to do końca prawda, wszak jednym z członków pięcioosobowej komisji jest radny Marek Świderski będący członkiem klubu Nasza Gmina Nasz Powiat. W kuluarach mówi się, że prawda leży gdzie indziej. Radny Juszczak typowany jest do funkcji przewodniczącego Rady Powiatu a statut zabrania łączenia członkostwa w Komisji Rewizyjnej z tą funkcją.

Do dziś nie uczestniczyłem w żadnym spotkaniu, w którym miała by paść taka sugestia. Jeszcze nigdy w historii powiatu kamieńskiego nie było przypadku by Przewodniczącym Rady Powiatu był radny niezależny a nie członek jakiegoś klubu radnych – stwierdza wymijająco Ariel Juszczak, odpowiadając na pytanie o swoją polityczną przyszłość.

Miałby to być kolejny krok PSL, do scenariusza przewidującego całkowite przejęcie władzy i zbudowanie większości potrzebnej do odwołania obecnego starosty Józefa Malca. Czy może się on ziścić? Jak pokazuje historia – w powiecie kamieńskim wszystko jest możliwe.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

Osobiście nie widząc żadnej możliwości współpracy z takim gronem osób, zrezygnowałem z członka Zarządu Powiatu ponieważ uważam, że nie pasuję do tej koncepcji. Nie jestem osobą, która knuje, rozwala a nie buduje – mówił w rozmowie z naszą redakcją 19 lutego 2013 roku, po rezygnacji z funkcji szefa lokalnych struktur PSL radny Ariel Juszczak. Co paradoksalne, miejsce Juszczaka zajął wtedy obecny wicestarosta Marek Matys.

Co 23 grudnia 2015 roku, w dniu jego wyboru na wicestarostę mówił o swoim niedawnym koledze z PSL radny Juszczak? – Rozsądny, uczciwy, merytorycznie przygotowany – Marek Matys nowym wicestarostą powiatu kamieńskiego – gratuluję serdecznie, wierzę w owocną współpracęnapisał na swoim facebookowym profilu radny.

Czy PSL sięgnie po pełnie wymarzoną przez władze wojewódzkie stronnictwa pełnie władzy? Czy Ariel Juszczak zostanie Przewodniczącym Rady Powiatu? Tego dowiemy się niebawem. Obecna przewodnicząca Rady Powiatu, choć nie kryła zdziwienia, to stwierdza jednoznacznie – Koalicja jest czymś uwarunkowana. Warunek był taki, że ja pozostanę na tym stanowisku, jeżeli tak się stanie i dojdzie do zmiany, to koalicjanci nie dotrzymują zawartego porozumieniamówi w rozmowie z naszą redakcją obecna przewodnicząca Jadwiga Adamowicz.