Czy w Wolinie powstanie kolejny kwartał? Czy gmina podejmie się dalszego rozwoju starówki? – dopytuje w mailu do naszej redakcji Pan Karol. Jak tłumaczy burmistrz Eugeniusz Jasiewicz, gmina nie wyklucza kontynuacji odbudowy. 

Jak zaznaczają urzędnicy, odbudowa wolińskiej starówki to zadanie ambitne, złożone proceduralnie z uwagi na historyczne uwarunkowania, oraz wymagające sprawnego zarządzania. Zabudowa pierwszego kwartału stała się możliwa dzięki woli i zaangażowaniu wielu osób oraz instytucji. Od kilku lat nabiera ona coraz atrakcyjniejszego kształtu, stając się wizytówką miasta.

Inwestycje w obszarze kwartału, za wyjątkiem siedziby Biblioteki Publicznej, realizują osoby prywatne, które nabyły nieruchomości na prawach wieczystego użytkowania. Gmina Wolin zobowiązała każdego nabywcę działki do rozpoczęcia budowy okresie 12 miesięcy od zawarcia umowy oraz zakończenia zabudowy w stanie surowym w okresie kolejnych 6 miesięcy. Terminy te ulegają wydłużeniu ze względu na zmiany użytkowników wieczystych nieruchomości oraz na uzasadniony wniosek nabywcy tłumaczy Eugeniusz Jasiewicz.

Powstające w ramach kwartału segmenty mają charakter zabudowy mieszkalno-usługowej, z lokalizacją usług nieuciążliwych w poziomie parteru. Obecnie część lokali usługowych jest użytkowana. Są to salon fryzjerski, naprawa sprzętu rtv-agd, szkoła językowa czy biuro rachunkowe, inne czekają na najemców. Istniejące w zabudowie luki są systematycznie uzupełniane. Kwartał ma zostać w całości zabudowany do 2020 roku.

– Gmina Wolin nie wyklucza kontynuacji odbudowy starówki, bazując na dotychczasowych doświadczeniach i sprawdzonej formule. Jednak nie podjęła i nie planuje obecnie działań umożliwiających odtworzenie kolejnego kwartału, uzależniając swoją decyzję od realnego zapotrzebowania rynku – zaznacza Burmistrz Wolina.