– Co robią urzędnicy w godzinach pracy? – na tak postawione pytanie jednej z naszych urzędniczek w przypadku gminy Świerzno możemy odpowiedzieć – z pewnością nie zajmują się przeglądaniem internetu. Jak informuje Wójt Krzysztof Atras, dostęp do portali społecznościowych, informacyjnych, serwisów bankowych oraz pocztowych na komputerach urzędowych jest zablokowany. 

– Idę załatwić jedną sprawę do urzędu, widzę że w pracy jest moja znajoma lub znajomy, a gdy wchodzę na swojego Facebooka to ten znajomy czy znajoma jest aktywna? Czy w tych czasach pracuje się cały dzień siedząc na portalach społecznościowych? – dopytuje jedna z naszych Czytelniczek. W ocenie pani Moniki, sprawa nie dotyczy tylko urzędów, ale także innych instytucji. – Udostępnianie postów w trakcie kiedy jesteśmy w pracy czy też składanie życzeń urodzinowych – to wszystko widzą osoby nawet z poza znajomych. Co z komputerami w pracy? Facebook na komputerze do spraw służbowych? – dopytuje.

Na nasze pytanie odpowiedzieli Wójt Gminy Świerzno oraz Burmistrz Dziwnowa. Krzysztof Atras poinformował, że na urzędowych komputerach dostęp do portali społecznościowych, informacyjnych, serwisów bankowych oraz pocztowych jest zablokowana. Nadzór i kontrolę w tym zakresie prowadzi informatyk.

Dość oryginalna okazała się odpowiedź Burmistrz Dziwnowa. Grzegorz Jóźwiak jako jedyny w powiecie nie potrafił udzielić odpowiedzi, gdyż „Urząd Miejski w Dziwnowie nie posiada dokumentów określających wnioskowane dane, w tym dostęp do Internetu.”