Starostwo Powiatowe

„Ministerstwo nauki także planuje swój wkład w obchody 100-lecia niepodległości – powiedział w czwartek na konferencji w resorcie nauki Jarosław Gowin. Tym wkładem ma być budowa lokalnych SÓW – Stref Odkrywania Wiedzy Aktywnej. To będzie coś w rodzaju Minicentrów Nauki Kopernik – a więc będą to lokalne, powiatowe centra nauki wyposażone w nowoczesne laboratoria.

W tych laboratoriach zajęcia będą mogły prowadzić uniwersytety dzieci, uniwersytety trzeciego wieku, ale przede wszystkim w tych laboratoriach będą mogły się odbywać lokalne lekcje szkolne – zwłaszcza w dziedzinie nauk przyrodniczych. Projekt ma być realizowany w latach 2018-2021 i niewykluczone, że powstanie wtedy nawet 100 takich SÓW.

Oprócz budowy minicentrów nauki z laboratoriami, w których odwiedzający będą mogli wykonywać doświadczenia, resort nauki planuje też stworzenie centrum nauki w technologii VR (wirtualna rzeczywistość).

Pomysł ten przewiduje, że każdy będzie mógł sobie pobrać z internetu aplikację, która pozwoli – przy wykorzystaniu smartfona – oraz dodatkowych prostych okularów – zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i tam zdobywać wiedzę – np. podróżując po Układzie Słonecznym, czy przenosząc się do różnych okresów w dziejach Ziemi. Takie centrum nauki – jak zwracano uwagę podczas konferencji – będzie miało nieograniczoną dostępność.