W Kamieniu Pomorskim upamiętniono 8. rocznicę tragicznego pożaru, jaki 13 kwietnia 2009 roku wybuchł w hotelu socjalnym przy ulicy Wolińskiej w Kamieniu Pomorskim. W pożarze zginęły 23 osoby w tym 13 dzieci.

W budynku socjalnym mieszkało 77 osób. W momencie wybuchu pożaru duża ich liczba była w swym mieszkaniu. Problem w akcji ratunkowej stanowił fakt, iż ogień w dość szybkim tempie rozprzestrzeniał się przez co mieszkańcy nie mogli w swobodny sposób ewakuować się z budynku.

Śledztwo w sprawie pożaru prowadziła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, a nadzór – Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. W skład zespołu wchodziło 4 prokuratorów z V Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej oraz 6 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

We wrześniu 2015 roku Sąd Apelacyjny w Szczecinie ostatecznie orzekł o winie dwójki urzędników z byłego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim. Uznając jednak całokształt okoliczności sprawy, wobec oskarżonych zastosowano niższy wymiar kary – Krzysztof G. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, natomiast Barbara K. rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Sędzia wydając wyrok stwierdziła, że oskarżeni wykonywali polecenia Burmistrza Kamienia Pomorskiego.

Wyrok otworzył poszkodowanym i ich rodzicom drogę do ubiegania się o zadośćuczynienia. Łącznie kamieński samorząd będzie musiał przeznaczyć na ten cel kilka milionów złotych.