28 października br. Golczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował siódmy rok swojej działalności studencką pieśnią hymniczną Gaudeamus Igitur – (Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi….) wykonaną przez  Chór „Cantore Iuvenum” – pod dyrekcją Julii Figiel  (Akademia Sztuki w Szczecinie). W uroczystości udział wzięli  zaproszeni goście, władze powiatu i gminy oraz reprezentanci współpracujących uniwersytetów min z Pyrzyc, Stargardu, Trzebiatowa, Międzyzdrojów, Gryfic, Nowogardu i Kamienia Pomorskiego.

Starosta Kamieński Józef Malec,  gratulował UTW wyróżniającej działalności, życzył udanego roku 2017/2018.  Dr n. med. Ireneusz Mazurski życzył dalszego rozwoju w zdrowiu oraz zapowiedział wykłady na temat właściwości terapeutycznych i dobrodziejstwa miodu. Listy gratulacyjne przesłali: Burmistrz Pyrzyc – Marzena Podzińska,  Przewodniczący Regionalnej Rady ds. Seniorów- Jerzy Dembski, Prezes UTW z Barlinka – Maria Mitek, Prezes UTW z Polic – Halina Olejarnik.

Bardzo interesujący był wykład Inauguracyjny  pt. „O dobroci – dlaczego warto pomagać”, który wygłosiła  dr Małgorzata Moś z Uniwersytetu Szczecińskiego, opiekun merytoryczny i dydaktyczny, koordynator z US. Wykład poprzedzony został aktem immatrykulacji – przyjęcia w poczet studentów 10  słuchaczy – którego dokonała dr Małgorzata Moś. Nowo wstępujący słuchacze –  po uroczystym ślubowaniu otrzymali  legitymacje uniwersyteckie.

Prawdziwą radość życia zaprezentowała   Sekcja  Taneczna  złożona ze słuchaczy UTW w Pyrzycach,  w programie  układy tańca w tym:  Polonez i  Mix Taneczny. Elegancja,  wykonanie, oraz  choreografia,  oklaskiwana wielokrotnie pozostanie na długo w naszej pamięci. Dziękujemy członkom zespołu oraz Prezes UTW Zenobii  Walczak za przyjecie zaproszenia i uświetnienie naszego programu, za życzenia i gratulacje, za ciepłe słowa współpracy.

Nietypowy wykład z zakresu muzyki chóralnej,  przeobrażony w  twórczą atmosferę zaprezentowała  dyrygentka chóru „Cantore Iuvenum”,  pani Julia Figiel, z charyzmą i ekspresją  włączyła całą salę do współtworzenia  koncertu.  Zespół śpiewaczy „Maliny” z UTW z Golczewa również poderwał do radosnego, wspólnego śpiewania m.in. znaną pieśnią  Uniwersytecką  pt. „Bo na Uniwerku” z tekstem J. Cicheckiej i muz. R. Zagórskiego z UTW w Nowogardzie.

Uroczystości towarzyszyły 4 wystawy twórczości: poplenerowa pt. „Configuracja”, wystawa  szali i miniaturowych obrazków malowanych na jedwabiu, wystawa obrazów –  kompozycje z kamieni przygotowaną przez Marię Sadłochę. Ostatnia część uroczystości przebiegała podczas degustacji słodkiego poczęstunku z okazałym tortem  o smaku malinowym i pysznych ciastach ufundowanych przez  Pana Wiesława Żelka z Cukierni- Piekarni w Kamieniu Pomorskim.

Na rok 2017 przypada,  siódmy  rok działalności w UTW w Golczewie, to rok,  w którym obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (01.10.2017), Europejski Dzień Seniora (20.10.2017),  Ogólnopolski Dzień Seniora (20.11.2017).

Rozpoczynamy Rok Akademicki 2017/2018  w trakcie realizacji projektu „Radosne pasje, kreacje i rekreacje seniorów UTW z Regionu”,  projekt współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, dzięki któremu możemy bezpłatnie korzystać z takich form jak: j. niemiecki, rosyjski, gimnastyka usprawniająca, kurs wizażu i urody, w zajęciach muzycznych, kursie malowania na jedwabiu, warsztatach psychologicznych, kursie z poradnictwa konsumenta, warsztatach literackich, kursie rysunku i malarstwa, w  wykładach o różnorodnej tematyce w Golczewie i na Wyższych Uczelniach w Uniwersytecie Szczecińskim, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.  Przed nami wiele spotkań związanych z wędrującą wystawą poplenerową pt. „Configuracja”, to kolekcja 30 prac, Słuchaczy z  11 UTW z Województwa Zachodniopomorskiego,  która  powstała podczas III Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku pod kierunkiem art. Jana Michała Szewczyka. Wystawa rozpoczęła swoją wędrówkę od 05.10.br. towarzysząc X Inauguracji Roku w UTW w  Policach,   obecnie można oglądać w GOKiS w Golczewie.  W dniu   13.11.2017,  o godz. 17.00  zapraszamy na wernisaż  do  Muzeum w Kamieniu Pomorskim, kolejno  powędruje   do Nowogardu,  Gryfic, Gryfina, Pyrzyc, Bornego Sulinowa, Koszalina, Białogardu, w czerwcu 2018 prezentacja w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie.

Na bazie zgromadzonych prac powstanie kalendarz na 2018 rok z pracami, fotografiami, opisem, a także zostaną wydrukowane pocztówki- widokówki.  

Na rozpoczynający VII rok działalności, życzę, aby praca w nowym roku przyniosła nam wszystkim satysfakcję i wiele pomyślnych dni, abyśmy radośnie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu spotkali się na zakończenie w dniu 16 czerwca 2018r.  

W imieniu całej społeczności uniwersyteckiej pragnę serdecznie podziękować naszym dobrodziejom,  Panu Wiesławowi Żelkowi oraz Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, życząc dużo zdrowia,  pomyślności i  szczęścia w prowadzonych Firmach.  

Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie