unnamed

Hymnem Państwowym rozpoczęto VI rok działalności w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Golczewie, w Uniwersytecie, który pomaga rozwijać pasje oraz zdobywać wiedzę, promuje doświadczenia, zdolności, umiejętności osób starszych, podejmuje działania na rzecz integracji pokoleń. Wspiera społeczność lokalną w dostępie do edukacji, do rozwoju i kreatywności, do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Przyczynia się do zmiany wizerunku osób starszych – na wizerunek szczęśliwego i zadowolonego z życia seniora.

Dobrego roku życzyli: Radna Powiatu Kamieńskiego – Jadwiga Adamowicz, Sekretarz Gminy Golczewo Pan Ireneusz Wilk, natomiast Poseł na Sejm Magdalena Kochan i Starosta Kamieński Józef Malec przesłali Listy Gratulacyjne z życzeniami twórczej pracy, a także wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów w Roku Akademickim 2016/2017.

unnamed (7)

Przywitaliśmy też delegacje z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Polic wraz z Prezesem Jerzym Dembskim, Nowogardu z malarką Panią Danutą Mazurek, Kamienia Pomorskiego wraz z autorką pracy poplenerowej Panią Dorotą Łysiak, z Gryfic z autorkami wystawy – Anną Winiarską i Wandą Piwoni, z Pyrzyc z Panią Prezes Zenobią Walczak, Lilią Boczkowską i Marią Rzepiak – uczestniczkami pleneru, z Międzyzdrojów z Prezesem Jerzym Neukampfem. Zaproszeni w swoich wystąpieniach podkreślali wagę współpracy między Uniwersytetami. Swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy naukowi z Uniwersytetu Szczecińskiego: Pani dr Małgorzata Moś – opiekun dydaktyczny i merytoryczny naszego UTW, która wręczyła legitymację nowej słuchaczce Pani Bożenie Pietrzak. Pani dr Julita Orzelska wygłosiła wykład inauguracyjny pt.” Między postawami człowieka Ja oraz człowieka nikt”. Miło było gościć Pana dr n. med. Ireneusza Mazurskiego, który życząc aktywności i rozwoju osobistego zadeklarował przeprowadzenie wykładów z zakresu medycyny i muzyki. Wśród wykładowców był artysta plastyk, mgr Jan Michał Szewczyk, który pełnił rolę kuratora wystawy poplenerowej „Duchowość Natury”, a także rolę wykładowcy z zakresu rysunku i malarstwa w naszym UTW. Dzięki osobistemu zaangażowaniu, program uroczystości wzbogacili wolontariusze: licealistka -Wiktoria Kiełbasa, która wystąpiła w koncercie pt. „Jak za dawnych lat”, oraz Maciej Pustelnik – student US, który wykonał prezentację pt.” Przeżyjmy to jeszcze raz – wspomnienia z Letniej Szkoły Seniora w OS Familijni w Dziwnówku”. W uroczystości wzięła udział Pani Dorota Schrammek zaprzyjaźniona z naszym UTW, pisarka z Pobierowa, która złożyła propozycję prowadzenia warsztatów literackich.

unnamed (6)

Konferencji pt. „Seniorskie kreacje i rekreacje” towarzyszyły dwie wystawy: poplenerowa pt. „Duchowość natury”, która powstała podczas „Letniej Szkoły Seniora” w Dziwnówku, składającą się z 26 prac malarskich z 10 – UTW z Województwa Zachodniopomorskiego i która będzie „wędrowała” po województwie przez cały rok. Swoją wędrówkę rozpoczęła od Golczewa, następnie pojedzie do Goleniowa, aby 04.11.2016 o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej nastąpiło jej otwarcie. W dniu 15.11.br. zostanie uroczyście otwarta w Bibliotece w Nowogardzie, po czym 02.12.br. otworzymy w Pyrzyckim Domu Kultury, a 02.01.2017r. powitamy ją w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie, w Kamieniu Pomorskim otwarcie nastąpi 20.01.2017r., natomiast w Gryficach w Muzeum i Galerii „Brama” będzie w dniach 02.-28.02.2017r., w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie otwarcie 03.03.2017r. a do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bornem Sulinowie pojedzie 07.04.2017r., w Wałeckim Centrum Kultury będzie od 09.05.- 31.05.2017r., Urząd Marszałkowski w Szczecinie odwiedzi w czerwcu i wróci do Dziwnówka, aby w sierpniu autorzy prac mogli swoje prace zawieźć do własnej galerii.

unnamed (5)

Druga wystawa towarzysząca uroczystości pt. „ Barwy kamieni” została przygotowana przez Marię Sadłochę i Mariannę Michalak z UTW w Golczewie. Wystawa tematycznie nawiązująca do wspomnień pobytu nad morzem, a także wyzwalająca nowe pomysły w autorkach, które z tęsknoty za podróżami po świecie stworzyły mini obrazy na kamieniach. Galeria tematycznych malowanych kamieni przedstawiała: „Pozdrowienia z Afryki”, grupę kolorowych zwierząt: tygrysy, żyrafy, zebry, zielony gaj bambusowy, akwarium z niesamowitą ilością błękitnych rybek, kamienie z charakterystycznymi twarzami ludzi z oryginalnymi nosami, mapy świata, kwiaty i cukierki kamienne, portret gejszy i motyle, sowy i serca z kamieni, a także biedronki na szczęście, które zostały wręczone gościom na pamiątkę pobytu na VI Inauguracji w Golczewie.

unnamed (4)

Były też wystąpienia indywidualne np. naszej słuchaczki Janiny Szelc, która relację z pobytu w „Letniej Szkole Seniora” przedstawiła w formie wiersza pt.” Plener w Dziwnówku”, obdarowując gości kilkoma egzemplarzami swojej twórczości. Były dowody wdzięczności i szacunku, kwiaty i upominki, anioły i aniołki – rękodzieło Pani Stefanii, najstarszej uczestniczki konferencji (89 lat), która specjalnie na tę uroczystość wykonała sporą ilość różnej wielkości arcydzieł, aby przyjaciołom naszego Uniwersytetu wręczyć. Można powiedzieć jesteśmy pod opieką „Dobrego Anioła”. Lilia Boczkowska z UTW w Pyrzycach podarowała swoje sympatyczne prace m.in. „Portret JaninySz.” i „Portret JanaS”. Za okazaną pomoc naszemu UTW, przygotowaliśmy dyplomy – podziękowania: Panom Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha z Gadomia, Panu Wiesławowi Żelkowi z Kamienia Pomorskiego, pracę malarską pt. „Portret dobrodzieja” wykonany przez artystę Jana Michała Szewczyka.
Należy podkreślić, iż nasze plany i zamierzenia możemy realizować dzięki naszym składkom, pozyskanym środkom pozabudżetowym i przyjaciołom na których zawsze możemy liczyć. Nasze podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Agaty Grzybowskiej i współpracowników GOKiS, Pani Kierownik Ewy Gryta i Pani Teresy Dąbek z Biblioteki w Golczewie.

unnamed (3)

Mieliśmy pytania do władz samorządowych o powołanie Rady Seniorów w naszej gminie, gdzie wielokrotnie wychodziliśmy z taką inicjatywą – ustną i pisemną, były też pytania dotyczące korzystania z miejsca w Klubie Seniora przy ulicy Szkolnej w Golczewie. Jednak z powodu nieobecności władz pytania są ciągle otwarte. Zależy nam, aby nasz głos był znaczący tu lokalnie, abyśmy mogli przekazywać z jakimi problemami borykają się ludzie starsi w naszej gminie. Zależy nam, aby Seniorzy z Gminy Golczewo posiadali dostęp do bezpłatnej oferty do wymiany doświadczeń, rozmów czy wypicia wspólnej herbaty.

Na rozpoczynający VI rok działalności w 2016/2017 życzę, aby praca w nowym roku przyniosła nam wszystkim satysfakcję i wiele pomyślnych dni, abyśmy radośnie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu spotkali się na zakończenie w dniu 10 czerwca 2017r.

Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie
Opracowanie – Janina Kołodzińska Foto- Franciszek Koralewski