Tradycją naszego miasta są coroczne spotkania międzyzdrojskiej społeczności pod krzyżem katyńskim. Zawsze 10 kwietnia czcimy pamięć poległych żołnierzy i pochodzących z rezerwy przedstawicieli polskiej inteligencji, którzy zostali bestialsko zamordowani w Katyniu. 10 kwietnia 2010 roku przedstawiciele najwyższych polskich władz państwowych udając się na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Te dwa tragiczne wydarzenia – 77 rocznicę zbrodni katyńskiej i 7 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiej uczczono także w tym roku.

Według słów Bogusława Wolniewicza: ,,Ojczyzna to trzy wielkie rzecz wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć”. Tak więc wspólnie byliśmy i w tym roku pod katyńskim krzyżem, którego inicjatorami na międzyzdrojskim cmentarzu byli mieszkańcy naszego miasta.

Dzieci, młodzież i nauczyciele szkół z naszego miasta, mieszkańcy, przedstawiciele samorządu i instytucji, duchowieństwa, warta honorowa i poczty sztandarowe. Przedstawiciele wojska i harcerze, biało–czerwone wiązanki kwiatów i wspólna modlitwa, chwila zadumy i refleksji. To przejmujący przygotowany przez nauczycieli i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 program, w którym najmłodsi Międzyzdrojanie na pytanie: ,,Kto ty jesteś?” odpowiadają raźno i głośno : ,,Polak mały”. Tak okazaliśmy swój patriotyzm i pamięć o tych, którzy zginęli za naszą wolność. Wszystkim Państwu za obecność, zaangażowanie i przygotowanie uroczystości składamy z serca płynące podziękowania.

Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą