Przedstawiciele czterech gmin: Kamienia Pomorskiego, Wolina, Dziwnowa Międzyzdrojów w obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego podpisali dziś list intencyjny w sprawie rozwoju lokalnego transportu.

Jesteśmy w Wolinie, strefie nadmorskiej czyli jednym z najatrakcyjniejszych pod względem turystyki ale i szczecińskiego obszaru metropolitarnego. Wszystko sprowadza się do tego, że najczęściej korzystamy z samochodu osobowego, generując ruch, korki i inne niedogodności. Przedmiotem badania tego projektu, jest rozwijanie inicjatyw transportu elastycznego. Wizyty studyjne odbywały się w takich krajach europejskich jak Hiszpania czy Włochy – podkreślano w trakcie spotkania.

Projekt ma objąć cztery gminy – Kamień Pomorski, Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów, które zmagają się z problemami transportowymi, ale są ważne dla szczecińskiego obszaru metropolitarnego. Prace nad projektem mają zakończyć się we wrześniu 2018 roku. Jest on realizowany z wieloma partnerami z Europy w partnerstwie Interreg Europe.

Podpisanie listu to dopiero początek prac. Pierwszym etapem będzie powołanie wspólnego koordynatora ds. transportu. Pierwszym etapem będzie wdrożenie konkretnych rozwiązań dla transportu skierowanego do mieszkańców. Kolejnym etapem byłaby organizacja turystycznej linii autobusowej. Trzecim etapem będzie powołanie do życia systemu parkingów park & ride oraz park & bike. Ostatnim elementem byłoby wsparcie dla rozwoju transportu wodnego.

Środki na ten cel miałyby pochodzić z Ministerstwa Rozwoju. Według przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, pomysł wprowadzenia tego rozwiązania w czterech gminach bardzo dobrze wpisuje się w wybrane działania.

Bardzo się cieszę, że możemy podpisać wspólnie ten list intencyjny. Dla mieszkańców komunikacja wewnętrzna oraz ta ze szczecińskim obszarem metropolitarnym jest bardzo ważna. Kiedy pojawił się ten pomysł, aby z dofinansowaniem unijnym, z programu Interreg Europe udało się zdobyć pieniądze na prowadzenie prac analitycznych, zdecydowaliśmy się podjąć tą rękawice i pomyśleć jak innowacyjnie w przyszłości podjąć działania transportowe. Wszyscy doskonale wiemy, jak wielkim wyzwaniem jest obecnie transport publiczny. Zainwestowaliśmy w drogi, w tabor ale wciąż jeżeli chodzi o działalność transportową to mam świadomość, iż nie jest to jeszcze ten model, który chcielibyśmy mieć, tj. że mieszkaniec, turysta w oparciu o jeden bilet czy wspólne centrum zakupu biletu przemieszcza się z jednego punktu do drugiego. Sukces roweru miejskiego pokazał, jak duże jest zainteresowanie tą formą transportu – podkreślił Marszałek Olgierd Geblewicz.

W tym miejscu odbywały się najważniejsze wydarzenia historyczne na pomorzu, cieszę się, że to właśnie w Wolinie. Jestem przekonany, że nasze wspólne doświadczenia sprawią że odniesiemy sukces w tym wspólnym projekcie. Gmina Wolin będzie starała się uzupełniać ofertę programową dla wszystkich drogich gości – Eugeniusz Jasiewicz.

Jesteśmy dwoma rękami za. Wszystko co wspomaga rozwój turystyczny, to jesteśmy za. Obawiamy się jednak portu kontenerowego, kiedy turyści będą przejeżdżali pięknymi pociągami, które leżą na sercu panu Marszałkowi i natrafią na pociągi z kontenerami i kilka tysięcy tirów na dobę jadących do portu, to ten rozwój turystyczny stoi pod znakiem zapytania. Obawiamy się, że te walory przyrodnicze, mogą przez nadmierną eksploatację przemysłową zostać zdegradowane. Oby tak się nie stało, dlatego życzymy bardzo dobrze trójmiastu. Niech tam się rozwija to wszystko, a my pozostańmy przy pięknej przyrodzie, transporcie turystów, stateczkach o których mówiłem już od dawna – podkreślił Leszek Dorosz.

Jest mi miło, że Kamień Pomorski znalazł się w tak zacnym gronie. Nasze miasto turyści, goście odwiedzają właśnie głównie w czasie niepogody. To nie tylko baza publiczna, ale także podmioty prywatne otworzą się na rozwój turystyki na naszym terenie – stwierdził Stanisław Kuryłło.