Dziś w południe na promie „Karsibór II” Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz podpisał z dyrektorem Centralnego Urzędu Projektów Transportowych Przemysławem Gorgolem umowę o dofinansowanie w 85 procentach budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz drugą z zastępcą dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Łukaszem Lendnerem na inwestorstwo zastępcze przy realizacji inwestycji.

Dzisiejsze podpisane umów to bardzo ważny, wręcz milowy krok w staraniach Miasta Świnoujście o stałe połączenie. Kolejnym będzie rozstrzygnięcie przetargu a wykonawcę tunelu oraz już sama jego budowa.

Zostałem upoważniony przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego do przekazania państwu zapewnienia, że rządowi PiS nie zabraknie determinacji, aby doprowadzić do końca tę tak ważną inwestycję, jaką jest budowa tunel pod Świną – powiedział na pokładzie promu wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W uroczystości podpisania umów udział wzięli Wicepremier Rządu RP Mateusz Morawiecki, Wicemarszałek Sejmu RP Joachim Brudziński, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk,  Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski,  dyrektor CUPT Przemysław Gorgol, zastępca ds. technicznych dyrektora GDDKiA Łukasz Lendner, Arcybiskup Metropolita Szczecińsko – Kamieński Andrzej Dzięga. Byli także zastępca prezydenta miasta Świnoujście Barbara Michalska, świnoujscy radni oraz pracownicy Urzędu Miasta Świnoujście, którzy pracowali przy sporządzaniu wniosku o dofinansowanie inwestycji – naczelnicy wydziału inżyniera miasta Rafał Łysiak i wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych Anna Prejzner.

Miejsce podpisania umów jest symboliczne. To pokład promu, który od 40 lat łączy nasze miasto z resztą kraju – powiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz i dodał: – Warto było czekać na ten dzień.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz podziękował wicemarszałkowi Sejmu RP Joachimowi Budzińskiemu.

Zawsze był z nami – mówił prezydent. – Kiedyś powiedziałem, że jest ojcem chrzestnym tunelu pod Świną. Dziś dodam, że jest dobrym duchem stałego połączenia i naszego miasta.

Podziękował również wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi  infrastruktury i budownictwa Andrzejowi Adamczykowi, wiceministrowi tego resortu Jerzemu Szmitowi, dyrektorowi CUPT Przemysławowi Gorgolowi, wojewodzie zachodniopomorskiemu Krzysztofowi Kozłowskiemu. Wspomniał także o nieżyjącym już byłym wojewodzie zachodniopomorskim Piotrze Jani, który także gorąco wspierał budowę stałego połączenia w Świnoujściu. Wśród osób, którym prezydent dziękował za wsparcie był również marszałek naszego województwa Olgierd Geblewicz, który przekazał miastu pieniądze na przygotowanie bardzo istotnego dokumentu  dla inwestycji – programu funkcjonalno – użytkowego.

Dziękuję także świnoujskim radnym, którzy poparli mnie uznając, że warto dać coś od siebie, żeby otrzymać więcej. Mam tu na myśli zgodę radnych na współfinansowanie inwestycji w kwocie 120 mln złotych ze środków budżetu miasta – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Dziękuję także moim najbliższym współpracownikom, zastępcy prezydenta Barbarze Michalskiej oraz naczelnikom wydziałów inżyniera miasta Rafałowi Łysiakowi i pozyskiwania funduszy zewnętrznych Annie Prejzner, którzy wykonali potężną pracę przygotowując dokumenty. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom Świnoujścia, którzy przez ponad 70 lat czekali i wierzyli, że tunel jest możliwy.

Prezydent zaznaczył, że dzisiejsze podpisania umów to wielki krok do przodu, ale nie koniec. Teraz czas na rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę inwestycji i samą budowę tunelu, która potrwa około 50 miesięcy.

Od jutra zaczną się schody, które wierzę, że wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad uda nam się pokonać – podkreślił, po czym zwrócił się do przedstawiciela GDDKiA: – Wierzę i proszę, abyście oddali do realizacji tego projektu swoich najlepszych ludzi.

Na te słowa odpowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

To nie jest problem dla polskich inżynierów – odparł wicepremier. – W tej chwili, ponad 800 kilometrów stąd, właśnie nasi polscy inżynierowi nadzorują budowę dwóch tuneli na „zakopiance”. Tunel w Świnoujściu powstanie nie tylko dla mieszkańców, ale dla wszystkich Polaków. Będzie elementem infrastruktury, która wprowadzi Polskę do I ligi, pokaże innym krajom, że jesteśmy państwem nowoczesnym, który prężnie się rozwija.

Dodał również, że rząd Beaty Szydło nie pozwoli, na powstrzymanie tej inwestycji.

Polską racją stanu jest, aby Zachodniopomorskie gospodarczo, infrastrukturalnie i pod każdym innym względem było zintegrowane z Polską – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Tekst BIK UM Świnoujście
Fot. Hanna Lachowska/BIK UM Świnoujście