unnamed

8 października, aula Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim zapełniła się mieszkańcami naszego miasta w różnym wieku. Otóż tego dnia, wielopokoleniowo świętowaliśmy immatrykulację, czyli przyjęcie „pierwszoroczniaków” w poczet braci szkolnej.

Tradycyjne ślubowanie składali nie tylko po raz piąty studenci pierwszego roku kamieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale także uczniowie klas pierwszych młodszej, bo dopiero dwuletniej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu Pomorskim. Świadkami uroczystych ślubowań kandydatów na żaków i uczniów byli: Burmistrzowie Kamienia Pomorskiego, Starosta Kamieński, Poseł na Sejm RP – Sławomir Nitras oraz wykładowcy, nauczyciele, rodziny, przyjaciele i starsi koledzy „pierwszaków”.

unnamed (1)

Po uroczystym wręczeniu indeksów studentom i symbolicznym, smyczkowym pasowaniu uczniów klas pierwszych kamieńskiej szkoły muzycznej wystąpił połączony chór studentów UTW i uczniów PSM, pod dyrekcją i przy fortepianowym akompaniamencie nauczyciela PSM Pana Maksymiliana Stryczka, który wykonał pochodzącą prawdopodobnie z XIII wieku pieśń żaków, „Gaudeamus Igitur” przyjętą później jako hymn studencki oraz „Hymn do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego. Rok szkolny 2016/2017 jest w Polskich szkołach muzycznych obchodzony, jako rok Feliksa Nowowiejskiego – stąd w repertuarze chórów pojawiły się słowa: „ i póki kropla jest w Bałtyku polskim morzem będziesz ty…”

A dlaczego chóry zaśpiewały razem? I podobno całkiem dobrze? Niektórzy słuchacze mówili nawet, że pięknie – ponieważ od września trwały w PSM warsztaty chóralne, w których uczestniczyli studenci UTW i uczniowie PSM, co obydwu grupom sprawiało dużo radości i satysfakcji. Sobotnia uroczystość skończyła się słodko: ciasta, ciastka, ciasteczka… Ale oczywiście zdrowe owoce również, za które dziękujemy niezawodnej, jak zwykle, Radzie Rodziców PSM – drugiemu pokoleniu z trzypokoleniowego święta.

Sporządziła
E. Głowacka