W piątkowy wieczór katedra w Kamieniu Pomorskim po raz szósty, w ramach tegorocznego 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, wypełniła się muzyką mistrzów.

Koncert, po zapowiedzi prowadzącego go dr. Andrzeja Wątorskiego, rozpoczęła część organowa.  Sonatę organową c-moll Felix’a Mendelssohn’a-Bartholdy’ego,  Preludium i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha i II Sonatę organową e-moll Augusta Gottfrieda Rittera zaprezentował, licznie zgromadzonej w kamieńskiej świątyni publiczności, dr hab. Jarosław Wróblewski, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dla którego był to już piąty występ na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował 25 lat temu. Wirtuoz jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej – klasy organów prowadzonej  przez dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. Kształcił się również na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Koncertuje w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i na Ukrainie. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystej uczelni. Prowadzi klasę organów będąc również prodziekanem  Wydziału Fortepianu, Organów i Klawesynu. Jest laureatem wielu koncertów konkursów organowych. W 1989 r., jako jeden z osiemnastu uczestników, brał udział w I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Kamieniu Pomorskim zorganizowanym na srebrny jubileusz kamieńskiego festiwalu.

Po wykonaniu sonaty Rittera, która była ostatnim utworem części organowej, prof. Jarosław Wróblewski zszedł z chóru do transeptu katedry zaprezentować się publiczności i by przyjąć zasłużone oklaski.

Po części organowej wiekowa kamieńska świątynia wypełniła się muzyką kameralną w wykonaniu Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra złożona jest z uczestników XXIV Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych, organizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie będący również współorganizatorem kamieńskiego festiwalu. Uczestnikami warsztatów są uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci i absolwenci uczelni muzycznych, którzy pod kierunkiem prof. Zarzyckiego doskonalą i przygotowują koncertowe wykonanie programów kameralnych w szczecińskim Zamku. Na zakończenie warsztatów prezentują zaś zaplanowany program m.in. podczas koncertów w ramach kamieńskiego festiwalu oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Szczecinie. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, również pod nazwą Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Kameralnej, koncertuje w Kamieniu Pomorskim od początku istnienia szczecińskich warsztatów spotykając się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy.

Od 1999 r. tę wyjątkową orkiestrę prowadzi prof. Jan Miłosz Zarzycki, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej w Łomży im. Witolda Lutosławskiego, wykładowca warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

W tym roku, jako solista-instrumentalista, towarzyszył Młodzieżowej Orkiestrze, wybitny polski wiolonczelista, Tomasz Strahl. Wirtuoz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również stypendystą rządu austriackiego. W 1991 r. zdobył pierwszą nagrodę na  V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii. Rok wcześniej po raz pierwszy wystąpił w Kamieniu Pomorskim podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncertuje w kraju i poza jego granicami występując ze znanymi polskimi artystami, m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką, z którym kilkakrotnie występował w kamieńskiej katedrze.  Był trzykrotnie nominowany do nagrody fonograficznej ,,Fryderyk”, którą otrzymał w 2003 r. . Dziesięć lat temu z K. A. Kulką oraz z Krzysztofem Jabłońskim nagrał komplet dzieł kameralnym Fryderyka Chopina. Od 2001 r. prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną jako profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie będąc, od pięciu lat, dziekanem jej Wydziału Instrumentalnego.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, wspólnie z solistą-wiolonczelistą Tomaszem Strahlem, pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego, zaprezentowała kamieńskiej publiczności Wariacje na temat rokoko napisane przez Piotra Czajkowskiego w 1876 r. żywiołowo oklaskiwana przez kamieńską publiczność. Po wykonaniu ostatniego utworu, którym była Uwertura do opery „Paria” Stanisława Moniuszki owacjom słuchaczy nie było końca. Młodzi muzycy bisowali aż trzykrotnie wykonując trzy części – „W grocie Króla Gór”, „Poranek” i „Śmierć Azy” – z I suity „Peer-Gynt” Edvarda Griega pożegnani przez publiczność długimi owacjami na stojąco.

Kolejna muzyczna uczta kamieńskiego muzycznego lata odbędzie się już w ten piątek. Tradycyjnie o godzinie 19.00 katedra w Kamieniu Pomorskim wypełni się muzyką mistrzów w wykonaniu wirtuoza organów Jana Bokszczanina oraz zespołu instrumentów dętych blaszanych „Poznań Brass”. Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej