Starosta Józef Malec postanowił zakpić sobie z Wojewody Zachodniopomorskiego, a przede mieszkańców powiatu i po raz kolejny wybrać Zbigniewa Chochołowskiego na dyrektora PCPR. To drugie podejście, bo za pierwszym wojewoda stwierdził, że Chochołowski nie spełnia wymaganych prawem kwalifikacji do sprawowania funkcji i wydał rozstrzygnięcie nadzorcze. 

Po decyzji Wojewody Krzysztofa Kozłowskiego i wydanym rozstrzygnięciu nadzorczym Chochołowski się rozchorował. Potem rozpoczęła się gra na zwłokę pomiędzy Starostą a Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który pod koniec lipca oddalił skargę Zarządu Powiatu na rozstrzygnięcie nadzorcze unieważniające uchwałę o zatrudnieniu Chochołowskiego. Ostatecznie pod koniec sierpnia ogłoszono konkurs ze względu na rezygnację samego nielegalnego dyrektora.

Odwołaliśmy się od rozstrzygnięcia nadzorczego Pana Wojewody, inaczej uprawomocniłoby się ono po okresie dwóch tygodni. Nie zgadzamy się z tą decyzją, dlatego chcemy, aby sprawę ocenił Sąd – mówił wtedy w rozmowie z naszą redakcją Starosta Józef Malec.

Całe zamieszanie oraz okres, w którym Starostwo prowadziło spór z wojewodą pozwoliło nielegalnemu wtedy dyrektorowi na zdobycie – także nielegalnie – brakującego pół roku stażu pracy w pomocy społecznej, którego Chochołowski nie posiadał.

Komisja wyłoniła najlepszego kandydata i dziś została podpisana umowapowiedział w rozmowie z naszą redakcją starosta Józef Malec. Na pytanie o to jak ocenia fakt, że przyczyniły się do tego nielegalnie zdobyte kwalifikacje, kiedy to pomimo jednoznacznej opinii organu nadzoru Chochołowski dalej pełnił swoją funkcję bez kwalifikacji Starosta dodał – Gdzie jest powiedziane, że ma nielegalnie zdobyte kwalifikacje. Opinia prawna jest jednoznaczna, że nabyte jest. Według prawników wszystko jest ok. Zarząd podjął decyzję, a Starosta jest od wykonywania decyzji Zarządu. Nie mam takiej opinii, dwóch prawników z różnych kancelarii wypowiedziało się na ten temat. Ten czas który spędził na stanowisku dyrektora liczył mu się do stażu pracy.