pani-miroslawa-urbanowicz-ze-swoim-znaleziskiem

Do Muzeum Historii Ziemi Kamieński trafiło niecodzienne znalezisko. Kilka dni temu podczas spaceru na plaży w Łukęcinie pani Mirosława Urbanowicz – mieszkanka Kamienia Pomorskiego natrafiła na możdżeń tura. O tym fakcie poinformowała kamieńskie muzeum.

– Jest to niezwykły dar dla Muzeum, ponieważ tego typu eksponaty są niezwykle rzadkie z terenu Polski. Możdżeń tura odkryty przez panią Mirosławę jest prawdopodobnie jedynym tego typu znaleziskiem pochodzącym z morza bałtyckiego. Tury (Bos primigenius) są gatunkiem wymarłym. Najstarsze wizerunki turów spotykamy na ścianach jaskiń, m.in. na słynnych malowidłach z jaskini Lascaux, powstałych około 17 tys. lat temu. Ostatni przedstawiciel tura umarł śmiercią naturalną w XVII wieku na terenie Mazowsza – mówi Grzegorz Kurka.

wizerunek-tura-z-ilustracji-xvi-wiecznej-ksiazki

Możdżeń tura znaleziony na plaży w Łukęcinie jest pokaźnych rozmiarów. Jego długość wynosi 45 cm i waży 3,5 kilograma. Zachowany jest w stanie dobrym. Na jego powierzchni widoczne są jedynie mocne wyświecenia, świadczące o tym, że przez dłuższy czas podlegał erozji wodnej.

Z możdżenia pobrane zostaną próbki radiowęglowe C14 w celu ustalenia jego wieku. – W imieniu Muzeum chciałbym podziękować pani Mirosławie Urbanowicza za przekazanie tego cennego daru do naszej instytucji – podkreśla Kurka.