Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi D. i Elżbiecie B. podejrzanym m. in. o uprowadzenie małoletniej w Golczewie.

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie porwania 12-letniej Amelki z Golczewa. Okazuje się, że nie było to tzw. zwykłe porwanie za które grozi do 5 lat więzienia. Prokuratura zaostrzyła kwalifikację przestępstwa. Ten przepis mówi o szczególnym udręczeniu osoby porwanej. Grożą za to co najmniej trzy lata więzienia.

Prokuratura nie zdradza o jakie szczególne udręczenie ofiary chodzi. Wcześniej zaprzeczyła, że porwanie miało motyw seksualny.

3 marca 2017 r. w godzinach wieczornych w Golczewie oraz na terenach leśnych położonych na obszarze powiatu kamieńskiego i nowogardzkiego, działając wspólnie i w porozumieniu, pozbawili wolności małoletnią poniżej lat 15 uprowadzając ją wbrew woli rodziców, w ten sposób że w miejscowości Golczewo Ryszard D. złapał i przytrzymał za kurtkę, a następnie obezwładnił i wepchnął do samochodu marki Daewoo Tico, po czym odjechał, a następnie przez co najmniej 3 godziny przetrzymywano ją w pojeździe.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. W związku z poczynionymi ustaleniami zatrzymano, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowano Ryszarda D. i Elżbietę B. Ten środek zapobiegawczy stosowany był również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu. Podejrzany Ryszard D. był w przeszłości wielokrotnie karany sądownie i obecnie zarzucanego mu przestępstwa dopuścił się w warunkach recydywy. Podejrzana Elżbieta B. nie była wcześniej karana sądownie. Za zarzucaną zbrodnię grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

źródło:
Głos Szczeciński