Planujecie zakup nieruchomości, sprzętu RTV i AGD czy samochodu? Jak wszyscy szukacie niskich cen i wyjątkowych okazji? Co powiecie na używanego ale ładnie prezentującego się Peugeota 3008 tańszego o 25% od pozostałych dostępnych na różnego rodzaju aukcjach? Myślicie, że to podstęp? Nie, tak właśnie działają licytacje komornicze.

Jeśli ktoś dysponuje gotówką, to może urządzić się na całe życie. Zdobyć taniej dom, jego umeblowanie, sprzęt AGD, a także samochód, który ustawi w garażu. Wszystko znajdziecie na licytacjach komorniczych. W Kamieniu Pomorskim można natrafić na dwie tego typu strony – pierwsza należy do komornika Artura Masojcia (znajdziecie tam głównie nieruchomości), druga do komornik Katarzyny Chudy – tam wybór jest znacznie większy.  

Każdy komornik informuje o licytacji z pewnym wyprzedzeniem. Przy nieruchomości są to dwa tygodnie, a przy ruchomościach (np. samochodach) może to być kilka dni. Jeżeli planujecie skorzystać z okazji, należy wpłacić rękojmie w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. W razie przegrania licytacji, rękojmia jest zwracana.

Są jednak pewne ograniczenia – w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.