DSC00054

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Golczewie, radni jednogłośnie zamknęli trwający od 2012 roku proces związany z likwidacją Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej. Lata kłótni i sporów przechodzą do historii, od 1 września 2016 roku za sprawą powołanego do życia Stowarzyszenia, szkoła rozpoczyna nowy rozdział.

Sprawa funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej ciągnie się już od dłuższego czasu. Gmina kilkakrotnie podejmowała projekty, możliwości zmiany dotychczasowego status quo ze względów ekonomicznych obecnego potencjału nauczycieli. Na tym tle nie dochodziło do współpracy pomiędzy gminą a rodzicami. Ponieważ w dalszym ciągu był ten temat ważki podjęto uchwałę o zamiarze likwidacji – tłumaczył sekretarz Ireneusz Wilk. – Po kolejnych rozmowach strony doszły do porozumienia, w związku z czym Rada Miejska oddaliła o rok wejście w życie tej uchwały, przyjmując do wiadomości, że rodzice zawiążą stowarzyszenie, które będzie organem prowadzącym tę szkołę.

Podjęcie uchwały było jedynie formalnością. Dzięki zaangażowaniu rodziców i osób związanych ze Szkołą, od 1 września 2016 roku, w placówce będą normalnie odbywać się zajęcia. Nie zmieni się także sposób funkcjonowania punktu przedszkolnego.

DSC00515

Działania podjęte przez rodziców pozwoliły na utworzenie Stowarzyszenia, które zarejestrowano w KRSie i przeprowadzenia dalszych formalności pozwalających na funkcjonowanie niepublicznej placówki. Stowarzyszenie otrzymało zgodę kuratora oraz wpis do ewidencji szkół niepublicznych – poinformował sekretarz.

Radni podchodzą do zapału rodziców z optymizmem. Roman Dorniak nie krył satysfakcji podkreślając, że gmina nie przestanie wspierać placówki z Wysokiej.

Stowarzyszeniu trzeba dać co najmniej rok, żeby okrzepli. Nikt nie jest w stanie powiedzieć jak to będzie z pozyskiwaniem funduszy. Decyzja Rady jest taka, że będziemy wspomagać stowarzyszenie, które może liczyć na naszą pełną życzliwość. Nie może to działać jednak na zasadzie takiej, że ciągle będzie wyciągana ręka do gminy na finansowanie wszelkich potrzeb. Nie wycofujemy się z niczego, termomodernizacja będzie realizowana. Cała Rada oczekuje operatywności w pozyskiwaniu tych środków i elastyczności, kiedy potrzeby będą zbyt wygórowane – stwierdził przewodniczący Rady.