DSC08199

Edward Kosmal na zdjęciu pierwszy od lewej

Słuchacie Radia Szczecin poruszając się samochodem? Wkrótce w ramówce mogą nastąpić zmiany. Minister Skarbu Dawid Jackiewicz (PiS) dotychczasową radę nadzorcza Polskiego Radia Szczecin.

W poprzedniej zasiadali Kinga Flaga-Gieruszyńska, Marek Kunasza, Arkadiusz Malkowski, Bartłomiej Toszka oraz Grzegorz Wesołowski. Zostali powołani przez koalicję PO-PSL. Nowa rada będzie teraz trzy osobowa. Nominowancję do niej dostał Edward Kosmal oraz radcy prawni Robert Naklicki i Paweł Bakun.

Dwaj ostatni są szczecińskimi radcami prawnymi, więcej kontrowersji budzi postać Edwarda Kosmala. To obecny Przewodniczący Rady Gminy Stargard i były kandydat PiS-u w wyborach do parlamentu. Kosmal jest też szefem rolniczej Solidarności w regionie i przywódcą protestów, które paraliżowały Szczecin w 2012 i 2013 roku.

Zmiany w radiu to pokłosie tzw. małej ustawy medialnej, przyjętej w styczniu. Jej celem jest przekształcenie mediów publicznych w narodowe i ograniczenie roli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ustawa zmniejszyła również liczebność rad nadzorczych do trzech osób. W najbliższych miesiącach spodziewane są kolejne zmiany.

Edward Kosmal wizytował Kamień Pomorski w trakcie ostatniej kampanii wyborczej. W ubiegłorocznych wyborach bezskutecznie ubiegał się o mandat senatora. Kosmal jest rolnikiem z Tychowa, posiadaczem wielohektarowego, rodzinnego gospodarstwa, a także przewodniczącym Rady Gminy Stargard i działaczem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Od kilku lat organizuje akcje protestacyjne, walcząc – jak mówił – o żywotne interesy wsi.