W sobotę 20 maja 2017r. w Międzyzdrojach na skwerze rekreacyjnym odbyła się III edycja Światowego Dnia Wiatru. Podczas imprezy w średniowiecznym obozowisku można było obejrzeć pokazy perfumiarstwa – w specjalnych ceramicznych destylatorach przygotowywane były olejki aromatycznych ziół i kwiatów. Jak co  roku dużą uwagę „przykuwał” kowal. Można było obejrzeć jego wyroby, podejrzeć go przy pracy i podjąć się asystowania mu podczas wykuwania narzędzi. Sztandarowa dla nas wystawa kabłączków  skroniowych motywowała do prób samodzielnego wykonania tych ozdób.  Najpierw pod okiem doświadczonej instruktorki, później już tych, którzy uczestnicząc w poprzednich warsztatach zyskali  dostateczne umiejętności.

Uwagę całych rodzin przykuły pokazy przygotowane przez Klubik Przyjaciół Nauki, który zaprezentował szereg doświadczeń i eksperymentów związanych z powstawaniem wiatru, cyklonów i innych zjawisk przyrodniczych pod kierunkiem nauczycielki i jej asystenta.

Zeszłoroczne wiatraczki zostały zastąpione łapaczami wiatru z patyków i przyciągających wzrok kolorowych piórek oraz koralików. Jak przy każdej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie odbyły się gry i zabawy średniowieczne. Animatorka zabaw robiła zwierzątka i miecze z baloników oraz malowała twarze, ale i tak największą atrakcją prezentowaną przez nią okazały się wielkie bańki mydlane, które niszczono z  równie wielkim zapałem, co tworzono.

Sporym powodzeniem cieszył się mini konkurs plastyczny „Wiatr” podczas którego dzieci i dorośli próbowali swych sił, rozwinęli wyobraźnię i fantazję na temat tego żywiołu. Uczestnicy korzystali z dostępnych kredek, farb, mazaków i wycinanek, inni posunęli się dalej używając tego, co było pod ręką: kawałków patyków, słomek z napojów i trawy. Nagrody zostały rozdane a zwycięzcom gratulujemy!

W trakcie imprezy pojawiła się też XVII wieczna szlachta prezentująca charakterystyczne stroje i uzbrojenie z różnych regionów. Dodatkową atrakcją były odwiedziny Wiedźmina z prozy Andrzeja Sapkowskiego, z którym bardzo chętnie się fotografowano. Serdecznie dziękujemy za czynny udział w zabawie. Zapraszamy za rok do wspólnej zabawy w plenerze na IV Edycji Światowego Dnia Wiatru w Międzyzdrojach!

Stowarzyszenie Archeozdroje i współorganizatorzy