unnamed (1)

W dniach od 26 do 28 sierpnia br. na plaży w Międzyzdrojach pojawiły się kolorowe latawce, a na wodach Bałtyku pływający na deskach uczestnicy zawodów kitesurfingowych.  Summer Kite Festiwal odbył się w Międzyzdrojach już po raz siódmy i, jak określają sami zawodnicy, jest to ich „impreza kultowa”.

unnamed (2)

Kitesurfing to najmłodszy, dynamicznie rozwijający się sport wodny. Jest podobny do windsurfingu, jednak zamiast żagla do napędzania używa się latawca. Kitesurfer porusza się na symetrycznej desce podobnej do deski surfingowej, ale zazwyczaj trochę od niej mniejszej, i  przypięty jest do latawca za pomocą haku na trapezie (uprzęży wokół bioder lub pasa). Latawiec stanowi źródło napędowe, dzięki któremu kitesurfer płynie po wodzie.

unnamed (3)

W tegorocznych zawodach udział wzięło pięćdziesięcioro kitesurferów, z czego 30  startujących w różnych kategoriach. W zawodach uczestniczyli czołowi polscy kitesurferzy na czele z   Mistrzem Polski Markiem Rowińskim. Tradycyjnie rozegrano konkurencję Freestyle oraz  finał Pucharu Polski w Kite Twin Tip Racing (w kategorii junior, senior, master oraz w kategorii kobiet). Ciekawostką jest fakt, iż na kitach pływają nie tylko dorośli. W kategorii junior wygrał 10 –letni Janek Koszowski, zawodnik z Sopotu, który uprawia kitesurfing od siódmego roku życia.

unnamed (4)

Summer Kite Festival  stanowi nie lada gratkę nie tylko dla zawodników, ale także dla plażowiczów mogących w ciągu dnia oglądać niezwykłe akrobacje z lądu, a wieczorami bawić się w sportowym gronie na muzycznym, plażowym „Beach Party”. W trakcie festiwalu  można było korzystać z atrakcji  w przygotowanych strefach: KITE ZONE, ACTIVE ZONE, FUN&MUSIC ZONE. Testy sprzętu kitesurfingowego, pokazy instruktażowe kitesurfing’u i rozmowy z ekspertami to kolejne punkty festiwalowych wydarzeń towarzyszących plażowiczom. Nie zabrakło również zabaw i konkursów dla dzieci i dorosłych, podczas których można było wygrać ciekawe nagrody rzeczowe. O bezpieczeństwo zawodników i plażowiczów podczas organizowanej imprezy zadbał WOPR Szczecin oddział w Międzyzdrojach.

unnamed

Słoneczna pogoda, sprzyjający zawodom wiatr oraz profesjonalizm organizatorów, to niewątpliwie atuty, które przyczyniły się do ogromnego zainteresowania imprezą i stanowiły piękne zakończenie wakacji w Międzyzdrojach.

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje
Fot: Łukasz Łuszczek,  Anetta Czyżak