WP_20161001_14_18_04_Pro

W sobotę 1 października uczczono jubileusz 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłębach. Uroczystość miała miejsce tuż przy remizie i rozpoczęła się mszą św. polową, w której wzięli udział m.in. Burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk, Komendant Gminny OSP Stanisław Szymanek, strażacy ochotnicy z OSP Kłęby i Golczewo, najmłodsze pokolenie strażaków czyli Żuczki oraz mieszkańcy sołectwa Kłęby.

WP_20161001_14_41_54_Pro

Najważniejszym punktem obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej ten szczególny jubileusz. Uroczystego odsłonięcia dokonał m.in. pan Zdzisław Kalinowski, który był jednym z wielu osób zaangażowanych przy budowie obecnej remizy.

WP_20161001_14_34_01_Pro

Historia OSP Kłęby sięga okresu powojennego. Pierwsza strażacka remiza znajdowała się na wjeździe do Kłębów, gdzie w tej chwili stoi krzyż. Na wyposażeniu jednostki był wóz bojowy konny. W latach 50. powstała remiza tuż przy młynie, komendantem w tamtym okresie był Mikołaj Szmorąg. Obecny budynek remizy wraz ze świetlicą powstał w latach 60. W jego budowę byli zaangażowani: Bazyli Czupak, Antoni Tesarski, Mikołaj Szmorag, Kazimierz Mazur, Michał Grabowski, Zdzisław Kalinowski, Jan Zych i Henryk Markiewicz. W latach 70. jednostka otrzymała pojazd pożarniczy Żuk, który służy po dzisiejszy dzień. Pierwszym kierowcą w tamtym okresie był Józef Garbacz, komendantem – Ryszard Oks. W połowie lat 80. do końca 90 r. komendantem i kierowcą był Kazimierz Kolmer. Od 2000 r. jednostką OSP Kłęby zajmuje się Jerzy Witczak, a komendantem jest Ryszard Tesarski.

WP_20161001_14_37_59_Pro

Funkcjonowanie każdej jednostki to tak naprawdę zasługa wielu społecznych osób, których nie sposób tu wymienić. I to im w szczególny sposób dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i działalność na rzecz lokalnej społeczności.