Pożar Duniewo fot Paweł Ukraiński

Strażacy obchodzą swoje święto 4 maja – w dzień Świętego Floriana, który jest również opiekunem hutników i kominiarzy. Praca strażaków jest bardzo ważna, ale nie ogranicza się jedynie do gaszenia pożarów. W Dniu Strażaka przypominał o tym Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Pożar na wyspie fot Paweł Ukraiński (6)

Skaczą w ogień nie tylko w przenośni. To ich obowiązek. Strażacy obchodzą w sobotę swoje święto. 4 kwietnia kościół katolicki wspomina patrona strażaków – Świętego Floriana. Na świecie Dzień Strażaka obchodzony jest z inicjatywy australijskiego strażaka, który chciał w ten sposób upamiętnić swoich kolegów zmarłych w płomieniach w czasie jednej z akcji. Polscy strażacy przyznają, że jest to ciężka praca, ale wykonują ją z pasją i przynosi im wiele satysfakcji.

Wypadek pod Dziwnowem fot Paweł Ukraiński

W Państwowej Straży Pożarnej pracuje około 30 tysięcy funkcjonariuszy, w ochotniczych strażach działa nawet ponad 600 tysięcy osób. Wiesław Leśniakiewicz mówił w „Sygnałach dnia”, że mimo ciężkiej pracy, do straży wciąż aplikuje wielu chętnych. Przypomniał, że istnieją dwie drogi do pracy w tej służbie – albo poprzez szkoły zawodowe, albo przyjęcia realizowane przez komendy. Kandydaci muszą wykazać się sprawnością fizyczną i wytrzymałością.

Dachowanie fot Paweł Ukraiński (3)

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Z informacji m.in. Komendy Głównej PSP wynika, iż do krajowego systemu ratowniczo–gaśniczego włączonych jest ponad 3,7 tys. ochotniczych straży pożarnych – to w sumie ok. 120 tys. druhów w wieku od 18 do 60 lat. Oni też w niedzielę mają swoje święto.

20 lecie ks Janusza Mieszkowskiego i święto straży (46)

Poza tradycyjnymi zadaniami związanymi z gaszeniem pożarów, coraz częściej państwowa straż występuje jako służba w przypadku wielu zagrożeń. Strażacy sprawdzają się zarówno niosąc pomoc ofiarom wypadków drogowych, jak i podczas powodzi czy w sytuacji zagrożeń chemicznych. W ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna wyjeżdżała do blisko 184 tysięcy pożarów i ponad 236 tysięcy różnego rodzaju zagrożeń.