DSC01202

W piątek (30.09) starosta Józef Malec ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze inspektora w Wydziale Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim. Czy znajdą się chętni? Czy uda się odmienić wizerunek jednego z najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców powiatu wydziału? Wiary w zmiany nie daje były wicestarosta Waldemar Dubrawski, który stwierdza jednoznacznie, że problem leży gdzie indziej, a odpowiedzialny za obecny stan Marek Matys nie ma pomysłu jak naprawić wydział. – Trzeba mieć pojęcie o tym co się robi a nie tylko legitymację PSL w kieszeni – stwierdza Dubrawski.

O problemach w funkcjonowaniu Wydziału Komunikacji i Transportu kamieńskiego starostwa informowaliśmy wielokrotnie. – Będziemy mieli zmianę na stanowisku pani Naczelnik, która przechodzi na emeryturę. Planujemy także inne ruchy, jeżeli nie poprawiłaby się obsługa mieszkańców. Zmiany to sprawa najbliższych tygodni, niedługo, może w nowym rozdaniu będzie inne podejście jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne – nowa osoba może wnieść nowe pomysły. Nie mówię, że pani Naczelnik źle wykonuje swoje obowiązki. Wiemy, że są uwagi co do obsady jeżeli chodzi o jej liczebność. Musimy zwiększyć liczbę pracowników. Proszę o jeszcze kilka tygodni cierpliwości, które mogą zaowocować jakimiś nowymi zmianami – zapewniał 8 czerwca 2016 roku w rozmowie z naszą redakcją wicestarosta Marek Matys.

Naczelnik Danuta Szubert faktycznie przeszła na emeryturę. Według naszych informacji pomimo zapowiedzi wicestarosty, zamiast zwiększenia liczby wykwalifikowanych pracowników wydziału, część osób z dotychczasowej kadry zwolniła się z pracy. Ich miejsce zajęli pełni zapału do pracy stażyści. I choć minęły cztery miesiące od słów wicestarosty Matysa, problem Wydziału Komunikacji nie zniknął.

Wicestarosta nie ma zielonego pojęcia jak powinien działać wydział komunikacji. Jeżeli jego pierwszym spostrzeżeniem były braki kadrowe to nie przeprowadził analizy tego co się dzieje. Na koniec swojej działalności porównałem wydział komunikacji powiatu gryfickiego i kamieńskiego. Wtedy okazało się, że pracownicy powiatu kamieńskiego wydają 2/3 tych dokumentów co w Gryficach, a kadra była większa o jedną osobę. Problemem nie była ilość osób zatrudnionych tylko organizacja pracy. Można ją osiągnąć wtedy, kiedy postawi się na czele takiego wydziału osobę z zewnątrz. Każda osoba, niezależnie od tego kim by była, a zostałaby kierownikiem w wyniku awansu wewnętrznego będzie skażona poprzednimi praktykami. Prostą drogą do uzdrowienia wydziału komunikacji jest ogłoszeniu naboru na stanowisko kierownika. Trzeba mieć jednak pojęcie o tym co się robi a nie tylko legitymację PSL w kieszeni – mówi były wicestarosta Waldemar Dubrawski.

Jakich kandydatów do pracy poszukuje starosta Józef Malec? Od przyszłych pracowników oczekuje się posiadania wykształcenia wyższego, co najmniej trzyletniego stażu pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach o których mowa w ustawie o pracownikach samorządowych, obywatelstwa polskiego, niekaralności, pełni praw publicznych, nieposzlakowanej opinii, znajomości Kpa, Prawa o ruchu drogowym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Kandydaci muszą się także wykazać znajomością obsługi programu „POJAZD” wykorzystywanego do rejestracji samochodów. Dokumenty można składać do 11 października.

Z pytaniami dotyczącymi rewolucji zapowiadanej przez Marka Matysa zwróciliśmy się do starostwa w ubiegły poniedziałek. Do tematu wrócimy po uzyskaniu odpowiedzi.