DSC08780

„To likwidacja tylko w nazwie, tak naprawdę to reorganizacja obecnej struktury jednostek, wpisana do Programu Postępowania Naprawczego” – zapewnia burmistrz Stanisław Kuryłło dodając, że działalność kulturalna zgodnie z ustawą będzie w dalszym ciągu realizowana w Kamieniu Pomorskim, tylko przez inną jednostkę. Żadne dziecko ani dorosły mieszkaniec nie ucierpi. Dostęp do wszystkich sekcji będzie w takim samym stopniu jak obecnie.

Temat pojawił się podczas ostatniej (30.09) sesji. Wtedy to Stanisław Kuryłło poinformował radnych o konieczności podjęcia działań w związku z realizacją przyjętego pod koniec 2015 roku Programu Postępowania Naprawczego. Jednym z nich jest połączenie Kamieńskiego Domu Kultury z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną.

Działania związane z połączeniem dwóch instytucji nie mogą się odbyć bez „likwidacji”, która doprowadzi do stworzenia nowego podmiotu jakim będzie szeroko pojęte Centrum Kultury. Oprócz nowej nazwy, będzie to instytucja która pozwoli na jeszcze szerszą niż obecnie realizację działań kulturalnych. Uspokajam wszystkich, że obecna działalność kulturalna zostanie zachowana, nowa jednostka będzie prowadzić działania kulturalne w tym samym miejscu. Dla zwykłego mieszkańca nic się nie zmieni – zapewnia Stanisław Kuryłło.

Powstałe 90 tys. złotych oszczędności wyniknie jedynie z likwidacji jednego stanowiska dyrektorskiego oraz wspólnej obsługi księgowo-administracyjnej dwóch jednostek.

Chciałbym wszystkich uspokoić i zapewnić, że gmina nadal będzie finansowała działalność kulturalną. Chcemy na ile będzie to możliwe, jeszcze bardziej rozszerzyć zakres dotychczasowego działania. Mamy na to wszystko pół roku, więc w sposób przemyślany podejdziemy do tworzenia nowego Centrum. Działanie jest po to, aby zmniejszyć ilość etatów, nie widzę potrzeby w zatrudnianiu nikogo nowego na tę chwilę – dodaje Stanisław Kuryłło.